Akcja "Z gumką w piórniku" organizowana jest rokrocznie przez Grupę Edukatorów Seksualnych Ponton w pierwszy dzień roku szkolnego. Jej celem jest zwiększenie wiedzy młodych osób w zakresie seksualności człowieka, promocja zdrowia seksualnego oraz propagowanie rzetelnej edukacji seksualnej.
Ponton przywołuje wyniki badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Edukacyjnych na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej, opublikowanego w lipcu br., które pokazało braki w wiedzy o seksualności wśród młodzieży. Wynika z niego też, że coraz młodsze osoby mają kontakt z treściami pornograficznymi. Potwierdzają to doświadczenia Grupy Ponton, która od lat prowadzi telefon zaufania dla młodzieży.
"Młodzież potrzebuje rozmów o seksualności, dlatego organizujemy takie akcje jak +Z gumką w piórniku+. Nie namawiamy ich do seksu, tak jak uważają nasi przeciwnicy, których jest wielu. Celem spotkań jest zwiększenie wiedzy młodych osób w zakresie seksualności człowieka, promocja zdrowia seksualnego oraz propagowanie rzetelnej edukacji seksualnej. Hasło tegorocznej akcji miało być chwytliwe, po to by przykuło uwagę dużej ilości osób, którzy na pewno pomyśleli, że będziemy rozdawać prezerwatywy" - powiedziała jedna z wolontariuszek Pontonu.
Organizacja od dawna domaga się wprowadzenia do szkół rzetelnej edukacji seksualnej. Zwraca uwagę, że młodzież jest niedoinformowana w sprawach seksualności, a zajęcia prowadzone w ramach wychowania do życia w rodzinie (WDŻ) i podręczniki do tego przedmiotu, często zamiast edukować zaprzeczają faktom, szerzą mity i stereotypy.
W lipcu minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska zapowiedziała przygotowanie przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego materiałów dla nauczycieli prowadzących zajęcia z WDŻ, a także powołanie zespołu ekspertów, który zajmie się zmianami w podstawie programowej nauczania tego przedmiotu. Szefowa resortu mówiła wówczas, że badania przeprowadzone przez IBE wskazują, że zdaniem zdecydowanej większości rodziców, takie zajęcia są ważne i oczekują oni, że szkoły będą je prowadziły.
W zeszłym tygodniu szefowa MEN powiedziała PAP, że resort nie zamierza wprowadzać zmian już od nowego roku szkolnego. "Jeżeli coś mogę przygotować na 1 września, to poprosić specjalistów o materiały, które mogą pomóc tym, którzy lekcje WDŻ prowadzą. Zmiana podstawy programowej to wiele miesięcy prac" - powiedziała.
 
Jak dodała, choć badania IBE pokazały, że młodzież, która chodziła na zajęcia WDŻ, jest z nich zadowolona, to młodzi ludzie uważają, że o pewnych rzeczach dowiadują się zbyt późno, a woleliby wcześniej. "Wyszło też, że są rzeczy, o których młodzi ludzie powinni mieć wiedzę, a nie mają. Dlatego zdecydowałam, że dobrze byłoby powołać zespół ekspertów, który przyłoży wyniki tych badań do podstawy programowej" - zauważyła.
Grupa Edukatorów Seksualnych Ponton zaczęła swoją działalność 15 lat temu; od 9 lat prowadzi Młodzieżowy Telefon Zaufania, na który anonimowo można zadzwonić lub wysłać sms. Od 1 lipca do 31 sierpnia Ponton uruchamia Wakacyjny Telefon Zaufania. Wolontariusze odpowiadają na pytania nurtujące młodzież na temat seksualności, antykoncepcji, ciąży, asertywności i zdrowia. Organizują spotkania z młodzieżą w szkołach w Warszawie i jej okolicach. Edukatorzy działające w Grupie Ponton sa odpowiednio przygotowani do udzielenia informacji, przechodząc wcześniejsze kursy i szkolenia na temat wychowania seksualnego. Ponton należy do Astra Youth - sieci organizacji z Europy Środkowej i Wschodniej zajmujących się zdrowiem reprodukcyjnym i seksualnym młodzieży. (PAP)