Drugą edycję projektu zainaugurowano w poniedziałek w Opolu. Realizują go wspólnie Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji (RCRE) w Opolu we współpracy z Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG ) oraz z Politechniką Opolską i miastem Opole.
"Najważniejszym celem projektu jest zbliżenie środowiska szkół zawodowych w naszym regionie do lokalnego biznesu, który w naturalny sposób szuka kadry wśród wychowanków tych szkół" – powiedział marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła.
Projekt obejmuje 918 uczniów (z tego 819 z obszarów wiejskich) oraz 47 nauczycieli (w tym 32 z obszarów wiejskich). Budżet projektu to 8,8 mln zł, z czego 7,9 mln zł stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej, pozostała część to wkład własny.
Projekt ma się przyczynić do wzmocnienia szkół zawodowych, dostosowania ich oferty kształcenia do wymogów rynku pracy, ale przede wszystkim ma wzmocnić wiedzę i kompetencje uczniów tych placówek. Zakłada m.in. powstanie 50 multidyscyplinarnych zespołów roboczych "design thinking", w których – pod opieką specjalisty pracującego w ramach projektu w kooperacji z firmami – pracować będą uczniowie szkół zawodowych. Mają one uczyć np. kreatywnego myślenia i innowacyjnego podejścia do problemu.
Takie zespoły powołano też w pierwszej edycji projektu. Uczniowie w nich zrzeszeni mieli np. wymyślać rozwiązania jakiegoś problemu lub usprawnienia w danej firmie. Efekty przerosły oczekiwania - dla przykładu jeden z zespołów, który współpracował z firmą Johnson Controls w Skarbimierzu - producentem podzespołów do foteli samochodowych dla znanych marek - wymyślił uchwyt, który ułatwia jeden z elementów procesu produkcyjnego tego przedsiębiorstwa. Firmie ten pomysł się spodobał i uchwyt wprowadziła.
Wsparcie w ramach projektu dostaną też nauczyciele i szkoły zawodowe. Nauczyciele przejdą kursy i szkolenia doskonalące z zakresu kształcenia zawodowego oraz staże zawodowe w firmach; przewidziano też m.in. budowę sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli i prowadzenie procesu doskonalenia oraz doradztwa metodycznego.
Szkoły z kolei mogą liczyć na doposażenie pracowni kształcenia zawodowego zgodne z ukierunkowaniem branżowym danej placówki i wsparcie w zakresie budowania ich stałej współpracy z opolskim rynkiem pracy oraz tworzenie klas patronackich.
Projekt formalnie rozpoczął się w sierpniu br. i potrwa do końca lipca 2018 r. Jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014 – 2020.
Pierwsza edycja trwała od sierpnia 2013 roku do końca 2015 roku. Wzięło w niej udział ponad 7 tys. uczniów z 54 szkół w woj. opolskim, a także wiele firm. (PAP)

Nowoczesna szkoła branżowa zastąpi zawodówkę>>

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Prawo Oświatowe
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów