Strona główna » Wiedza » Aktualności » Prezydent podpisał zmiany dotyczące składu komisji konkursowej na dyrektora szkoły

Prezydent podpisał zmiany dotyczące składu komisji konkursowej na dyrektora szkoły

03.07.18

Prezydent podpisał ustawę dotyczącą składu komisji wyłaniających dyrektora szkoły. Nowy akt prawny wprowadza też tajność głosowania przedstawicieli rady pedagogicznej w sprawach dotyczących kadry kierowniczej szkoły.

articleImage: Prezydent podpisał zmiany dotyczące składu komisji konkursowej na dyrektora szkoły fot. Thinkstock

Chodzi o nowelizację ustawy - Prawo oświatowe, którą w maju uchwalił Sejm, jednym z jej głównych celów jest doprecyzowanie zasad wyboru wyłanianych do komisji konkursowych przedstawicieli organizacji związkowych.

Podczas dyskusji nad projektem związkowcy zwracali uwagę, że brzmienie nowego przepisu należy doprecyzować, ponieważ w przeciwnym wypadku Forum Związków Zawodowych i Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, w którego skład wchodzi Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP), będą musiały wyłaniać wspólnego kandydata. Aby temu zapobiec, zaproponowano, by przepis nakazywał wyłanianie jednego przedstawiciela z poszczególnych organizacji reprezentatywnych.

Sejm wprowadził poprawkę, choć nie do końca była ona zgodna z intencją związkowców. Wręcz przeciwnie - jak mówił nam Krzysztof Baszczyński - doprowadzić mogła do tego, że w posiedzeniach komisji w ogóle nie będą brali udziału przedstawiciele organizacji związkowych.

Na etapie prac w Senacie uwzględniono poprawkę, dzięki której, w skład komisji wejdzie m.in.: po jednym przedstawicielu organizacji związkowych reprezentatywnych obejmujących swoim zakresem działania szkołę lub placówkę, w której konkurs się odbywa. Poprawkę podczas dyskusji w komisjach zgodnie poparły zarówno MEN, jak i związki zawodowe. 

Nowelizacja wprowadza też tajność głosowania przedstawicieli rady pedagogicznej w sprawach dotyczących kadry kierowniczej szkoły.

Boisz się zmian w prawie? Niepotrzebnie! Poznaj serwis LEX Prawo Oświatowe i zarządzaj szkołą bez problemów>>

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE