Artykuł 5 ust. 5g ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty - dalej u.s.o. stanowi, że organ prowadzący szkołę liczącą nie więcej niż 70 uczniów na podstawie uchwały organu stanowiącego tej jednostki oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny może przekazać, na podstawie umowy, prowadzenie szkoły osobie prawnej niebędącej j.s.t.
Czy organ prowadzący szkołę może wystąpić o opinię organu sprawującego nadzór pedagogiczny przed podjęciem stosownej uchwały organu stanowiącego (przesyłając organowi sprawującemu nadzór pedagogiczny projekt uchwały)?
Czy o opinię można wystąpić dopiero po podjęciu takiej uchwały?

 
Odpowiedź
W art. 5 ust. 5g u.s.o. zawarte są warunki przekazania szkoły: podjęcie uchwały przez organ stanowiący i uzyskanie pozytywnej opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny. Trzecim warunkiem jest podpisanie umowy przekazania szkoły do prowadzenia.
Pierwsze dwa warunki muszą być spełnione, aby uchwała mogła w ogóle wejść w życie. Ponadto, o czym przepis nie stanowi, bardzo istotnym w przedmiocie sprawy jest wyrażenie woli przejęcia szkoły do prowadzenia przez osobę prawną (inną niż j.s.t.) lub osobę fizyczną, czyli wolę zawarcia umowy. Słusznym wydaje się postulat, aby do projektu uchwały (potem – do uchwały) dołączyć projekt umowy z podmiotem przejmującym szkołę.

Nowy nadzór pedagogiczny tematem Akademii Rozwoju Szkoły>>

Uchwała organu stanowiącego j.s.t. jest zatem uchwała warunkową, tzn. jej skutek prawny, czyli ważność, zależy od tego, czy właściwy kurator oświaty wyda pozytywna opinię w przedmiocie przekazania szkoły (por. M. Pilich, Ustawa o systemie oświaty. Komentarz, Warszawa 2015, s. 93).
Powyższa interpretacja sugeruje, że projekt uchwały należy niezwłocznie przekazać organowi sprawującemu nadzór pedagogiczny do zaopiniowania, bowiem jeżeli opinia kuratora oświaty byłaby negatywna, to uchwała stałaby się bezprzedmiotowa i nie mogłaby być wykonana (por. wyrok WSA w Łodzi z dnia 21 czerwca 2011 r., III SA/Łd 283/11, III SA/Łd 385/11, CBOSA]. Odpowiadając wprost na kluczowe pytanie, korzystne jest przekazanie projektu uchwały do zaopiniowania. Tak też się praktykuje.

 

Dyrektorzy: nowy nadzór pedagogiczny bardziej sprawiedliwy>>

 

Dowiedz się więcej z książki
Nadzór pedagogiczny w szkole i przedszkolu
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł