Strona główna » Wiedza » Aktualności » Rodzic opiekunem wycieczki po przedstawieniu zaświadczenia z KRK

Rodzic opiekunem wycieczki po przedstawieniu zaświadczenia z KRK

12.01.18

Zmienią się przepisy dotyczące organizacji wycieczek szkolnych. Celem nowych przepisów jest poprawa  bezpieczeństwa uczestników wyjazdów.

articleImage: Rodzic opiekunem wycieczki po przedstawieniu zaświadczenia z KRK fot. Thinkstock

Resort edukacji przekazał do konsultacji społecznych projekty rozporządzeń dotyczących organizacji szkolnych wycieczek. Zmienią się wymogi dotyczące kierowników i opiekunów wycieczek.

Opiekun tylko z zaświadczeniem z KRK
Według nowych przepisów - podobnie jak dotychczas - opiekunem wycieczki będzie mógł być nauczyciel albo inna, wyznaczona przez dyrektora pełnoletnia osoba.

Do przepisów dodaje się natomiast wymóg niekaralności - oznacza to zatem więcej formalności dla rodziców, którzy zgodzą się pojechać na wycieczkę w charakterze opiekuna.

Będą musieli wystąpić do Krajowego Rejestru Karnego o zaświadczenie o niekaralności i przedstawić je dyrektorowi - informacja musi dotyczyć ostatnich 12 miesięcy.

Kierownikiem tylko nauczyciel
Kierownikiem wycieczki będzie mógł natomiast zostać jedynie nauczyciel - dotychczas nie było takiego wymogu.

Zakaz przynoszenia komórek do szkoły niezgodny z prawem>>

"Pracownik pedagogiczny szkoły ze względu na specyfikę swojej pracy i realizowanych zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych posiada wystarczające kompetencje, umiejętności i doświadczenie zawodowe do sprawowania prawidłowej i odpowiedzialności opieki nad uczniami" - podkreśla resort edukacji w uzasadnieniu projektu.

Nowe rozporządzenie określi wzór karty wycieczki - zawierać będzie informacje dotyczące wycieczki, w tym program wycieczki, oświadczenie zobowiązujące do przestrzegania przepisów dotyczących bezpieczeństwa składane przez kierownika i opiekunów wycieczki. Do dokumentu będzie dołączana lista uczniów wycieczki.

Szkoła wspólnych działań, czyli o relacjach, Jarosław Kordziński  Szkoła wspólnych działań, czyli o relacjach i współpracy>>

 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE