Rodzice oszukują, by zapisać dziecko do przedszkola

Wielu rodziców deklaruje, że samotnie wychowuje dziecko. Chcą w ten sposób zwiększyć szansę dziecka na dostanie się do samorządowej placówki - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

articleImage: Rodzice oszukują, by zapisać dziecko do przedszkola fot. Thinkstock

Chodzi o kryteria przyznające pierwszeństwo dzieciom samotnych rodziców. Z każdym rokiem rośnie liczba opiekunów, którzy oświadczają - często fałszywie - że samotnie wychowują dziecko. Przedszkola nie mają narzędzi, aby zweryfikować prawdziwość tego twierdzenia.
Na przykład w Płocku w 2010 r. było 390 takich zgłoszeń, a obecnie jest ich ponad 500. W gminie Głubczyce w 2010 r. odnotowano 23 takie przypadki, a obecnie jest ich około 70, w Bełchatowie odpowiednio – 87 i 132.
– Obecna sytuacja prowadzi do dyskryminacji tradycyjnego małżeństwa – uważa Tadeusz Kołacz, naczelnik wydziału edukacji Urzędu Miejskiego w Chrzanowie.
Kryteria rekrutacji do przedszkoli wkrótce mają się zmienić, zamiast rozporządzenia, będzie regulować je ustawa o systemie oświaty. MEN zapowiada, że pierwszy projekt pojawi się już w lipcu, jego stworzenie jest konieczne, ponieważ Trybunał Konstytucyjny zakwestionował obecnie obowiązujące kryteria.