Strona główna » Wiedza » Aktualności » Rodzicielski strajk szkolny - rodzice nie posłali dzieci do szkół

Rodzicielski strajk szkolny - rodzice nie posłali dzieci do szkół

10.03.17

Były szkoły, gdzie na lekcje nie przyszła cała klasa, w innych zanotowano niższą niż zwykle frekwencję, ale były i takie placówki, gdzie piątkowy strajk szkolny przeszedł niezauważony. Nie posyłając dzieci do szkół rodzice protestowali przeciwko reformie edukacji.

articleImage: Rodzicielski strajk szkolny - rodzice nie posłali dzieci do szkół fot. Thinkstock

Kuratorzy oświaty w większości regionów deklarowali, że nie monitorują szczegółowo przebiegu strajku, nie napływają też do niż niepokojące dane. Wyjaśnień od dyrektora jednego z zielonogórskich gimnazjów oczekuje Lubuski Kurator Oświaty - na pierwsze lekcje w szkole nie przyszło ponad 80 proc. dzieci.

Krajowy strajk szkolny zorganizowali rodzice działający w: ruchu "Rodzice Przeciwko Reformie Edukacji", koalicji "Nie dla chaosu w szkole", Krakowskim Forum Rad Rodziców, Zielonogórskim Forum Rodziców i Rad Rodziców, Inicjatywie Rodziców Zatrzymać Edukoszmar, Krajowym Porozumieniu Rodziców i Rad Rodziców, Poznańskim Forum Rodziców i Rad Rodziców, Piaseczyńskim Porozumieniu Rad Rodziców. Główny postulat strajkujących głosi: "żądamy natychmiastowego uchylenia ustaw wprowadzających reformę edukacji!".

Organizatorzy podkreślali, że ponieważ inicjatywa była oddolna, trudno oszacować skalę strajku. Dorota Łoboda z ruchu "Rodzice przeciwko Reformie Edukacji" oceniła jednak, że w stolicy "w każdej szkole są rodzice, którzy nie posłali dziecka do szkoły". "Np. gimnazjum przy ul. Elbląskiej się wyludniło, gimnazjum przy Przybyszewskiego się wyludniło" - mówiła PAP. W jej ocenie MEN powinno zwrócić na to uwagę i rozmawiać z rodzicami.

"Nie otrzymaliśmy żadnych niepokojących informacji" - powiedział rzecznik mazowieckiego kuratorium Andrzej Kulmatycki pytany przez PAP o skalę protestu.

Jak podkreśliła Łoboda - matka dwóch córek w wieku szkolnym - piątkowa nieobecność dzieci w szkole "to nie są wagary", ale "lekcja wychowania obywatelskiego". W stolicy dla nieobecnych w szkole dzieci zorganizowano - w siedzibie "Gazety Wyborczej" - lekcję: "Po co (tak naprawdę) uczymy się historii?" z udziałem m.in. redaktora naczelnego "GW" Adama Michnika oraz prezesa ZNP Sławomira Broniarza.

W gdańskim Nowym Ratuszu, gdzie zazwyczaj obraduje rada miejska, "lekcję" poprowadził prezydent miasta Paweł Adamowicz. Słuchało go kilkudziesięciu uczniów, głównie gimnazjalistów: część z nich przyszła w ramach klasowych wycieczek, część – indywidualnie. Zajęcia przygotowało też Europejskie Centrum Solidarności: około 50 uczniów wzięło tutaj udział w spotkaniu z działaczami opozycyjnymi w czasach PRL - Jackiem Taylorem i Zbigniewem Lisem.

Frekwencja niższa niż zwykle była rano w trzech zielonogórskich gimnazjach (nr 2, 3 i nr 6). W Gimnazjum nr 3 na pierwszej lekcji nie było 82 proc. uczniów - potem frekwencja wzrosła do 45 proc. Szkoła liczy 110 uczniów. Kurator Ewa Rawa poprosiła dyrektora o podanie powodów nieobecności uczniów. Jarosław Kostecki z Zielonogórskiego Forum Rodziców i Rad Rodziców ocenił, że w poszczególnych szkołach na zajęciach nie było 20 do 80 proc. uczniów - część opuściła pierwsze godziny lekcyjne, inni w ogóle nie pojawili się na lekcjach.

W Poznaniu rodzice nie posłali dzieci m.in. do Gimnazjum nr 58; uczniowie z podstawówek nr 90, 74 i 58 mieli zorganizowane zajęcia poza szkołą. W poznańskim kuratorium poinformowano PAP, jeszcze w czwartek było kilka telefonów od rodziców, którzy pytali, co zrobić z dziećmi, które chcieliby wysłać do szkoły, a ma tam być prowadzony strajk. "Odpowiadaliśmy, że dyrektor szkoły ma obowiązek zapewnić dzieciom dostęp do nauki i opieki, oraz zapewnić im bezpieczne warunki przebywania w szkole. I że nie można zabronić dzieciom iść do szkoły" – powiedziała Karolina Adamska z kuratorium.

W woj. kujawsko-pomorskim, pracownicy kuratorium wyrywkowo sprawdzili pracownicy kuratorium, frekwencja była na zwykłym poziomie. Wydział Edukacji i Sportu Urzędu Miasta w Bydgoszczy ustalił z kolei, że w dwóch gimnazjach w mieście w piątek była obecna tylko 1/5 uczniów, a w pozostałych - bez zmian. Również kuratorium w Białymstoku sprawdziło blisko sto szkół różnego typu w swoim regionie; frekwencja była na zwykłym poziomie.

W woj. świętokrzyskim w dwóch szkołach odnotowano znacznie większą absencję uczniów niż zwykle. Chodzi o gimnazjum w Kazimierzy Wielkiej i Zespół Szkół w Baćkowicach. Jednak w obu placówkach zajęcia odbywały się normalnie.

W kuratorium w Opolu poinformowano PAP, że w regionie był przypadek placówki - w Namysłowie - gdzie w Szkole Podstawowej nr 3 na lekcje nie przyszła cała klasa; w gimnazjum w miejscowości Praszka na 257 uczniów przyszło 76. Poza tym, w gimnazjum w Rudnikach frekwencja wyniosła 22 proc., w gimnazjum Komprachcicach - 55 proc., a w Kluczborku - 70 proc. (PAP)

 

js/ akp/ rau/ mmd/ ros/ agm/ swi/ masz/ maj/ ajw/ ali/ aks/ kop/ api/ bos/

10.03.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Nauczyciele później dostaną pensje?

  Obrazek do artykułu: Nauczyciele później dostaną pensje?

  Jedną ze zmian, którą planuje MEN, jest zmiana przepisów dotyczących wynagradzania nauczycieli. Mają oni otrzymywać pensję "z dołu" - przypomina Stanisław Szelewa w "Dyrektorze Szkoły". Więcej

 • Ponad pół tysiąca skazanych ukończyło kursy zawodowe

  Obrazek do artykułu: Ponad pół tysiąca skazanych ukończyło kursy zawodowe

  Od jesieni ubiegłego roku ponad pół tysiąca skazanych, odbywających karę więzienia w woj. śląskim, ukończyło kursy zawodowe - wynika z informacji śląskiej Służby Więziennej. Do końca 2020 r. szkolenia obejmą dalsze prawie 5 tys. osób. Więcej

 • Zalewska zapowiada kroki prawne przeciwko Szumilas

  Obrazek do artykułu: Zalewska zapowiada kroki prawne przeciwko Szumilas

  Szefowa MEN Anna Zalewska zapowiedziała podjęcie kroków prawnych przeciwko b. minister oświaty, posłance PO Krystynie Szumilas, która zapytała ją, "dlaczego nie ma odwagi powiedzieć, że nie brała udziału w przekrętach PCK na Dolnym Śląsku". Więcej

 • Gminy skutecznie odwołują się od opinii kuratorów

  Obrazek do artykułu: Gminy skutecznie odwołują się od opinii kuratorów

  Kuratorzy oświaty zbyt mocno ingerowali w kompetencje gmin ws. ustalania sieci szkół. Przychylne wyroki sądów zapadły m.in. w sprawie sieci szkół w Łodzi, Oporowie i Książu Wielkim - informuje "Rzeczpospolita". Więcej

 • Machałek: reforma już stała się faktem

  Obrazek do artykułu: Machałek: reforma już stała się faktem

  Pierwszy etap reformy stał się faktem, to już się stało w momencie przegłosowania ustawy - powiedziała podczas czwartkowej debaty sejmowej nad obywatelskim wnioskiem o zorganizowanie referendum ws. reformy oświaty wiceminister MEN Marzena Machałek. Więcej

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE