Strona główna » Wiedza » Aktualności » RPD: nieletni powinni mieć prawo do obecności na rozprawie

RPD: nieletni powinni mieć prawo do obecności na rozprawie

17.02.17

To nowa jakość uczestnictwa dzieci w życiu publicznym – mówi rzecznik praw dziecka o przepisach dopuszczających obecność nieletnich na rozprawach.

articleImage: RPD: nieletni powinni mieć prawo do obecności na rozprawie fot. Thinkstock

- Proponowane przepisy wzmacniają podmiotowość dziecka, umożliwiając aktywne uczestnictwo w życiu publicznym, zdobywanie wiedzy i doświadczenia w zakresie spraw cywilnych i administracyjnych, które leżą w kręgu jego zainteresowania. Sprzyjają także kształtowaniu w dzieciach poszanowania dla prawa i wzmocnieniu poczucia sprawiedliwości – zauważa Marek Michalak.

Zdaniem RP projektowana zmiana jest realizacją prawa dziecka do informacji, kształtującego jego rozwój, mającego istotne znaczenie dla zaspokojenia potrzeb edukacyjnych, obowiązku szkolnego czy przygotowania dziecka do aktywnego życia w społeczeństwie obywatelskim. To także realizacja prawa dziecka do swobodnego wyrażania własnych poglądów oraz prawa do bycia wysłuchanym, co umożliwia małoletniemu udział w formach aktywności społecznej, takich  jak m.in. działania w młodzieżowych radach, udział w konsultacjach społecznych czy uczestnictwo w dialogu publicznym. Więcej>>

 

Nowa podstawa programowa promuje odtwórcze podejście?>>

 

17.02.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE