Niepokój RPO budzą skargi środowiska nauczycielskiego na wchodzącą w życie od 1 września 2017 r. ustawę z 14.12.2016 r. - Prawo oświatowe. Zdaniem nauczycieli proponowane zmiany w strukturze systemu szkolnego, takie jak likwidacja gimnazjów, mogą znacząco wpłynąć na ilość etatów w szkołach.

"Kwestia zapewnienia zatrudnienia dla nauczycieli po wprowadzonych zmianach nie została pominięta przez ustawodawcę - zauważa Rzecznik. Z uzasadnienia projektu, a także treści ustawy - Przepisy wprowadzające Prawo oświatowe wynika, że w celu zorganizowania nowego ustroju szkolnego, przeniesiono do niej jak również zmodyfikowano cały segment przepisów dotyczących praw i obowiązków pracowniczych w procesie przekształceń organizacyjnych, zawartych dotąd w Karcie Nauczyciela.

Jednakże z punktu widzenia ochrony praw pracowniczych, istotne znaczenie ma zaś ocena, dokonywana zwłaszcza w oparciu o sygnały i informacje zgłaszane przez samorządy, szkoły i zainteresowane środowiska, adekwatności przyjętych w tym zakresie rozwiązań prawnych do rzeczywistej sytuacji wynikającej z wprowadzanych zmian" - czytamy na stronie RPO.

Więcej: www.rpo.gov.pl/pl/content/czy-w-zwiazku-z-reforma-oswiaty-nauczyciele-straca-prace-rzecznik-pisze-do-minister-edukacji