Strona główna » Wiedza » Analizy i komentarze » RPO: szkoły stracą prawo do instalowania kamer

RPO: szkoły stracą prawo do instalowania kamer

12.03.18

Wiele podmiotów publicznych - w tym szkoły - dziś stosujących monitoring wizyjny na podstawie „uzasadnionego interesu administratora”, po 25 maja 2018 r. będzie musiało tego zaprzestać - ostrzega rzecznik praw obywatelskich. Chodzi o nowe regulacje unijne, które regulują ochronę danych osobowych.

articleImage: RPO: szkoły stracą prawo do instalowania kamer fot. Thinkstock

Unijne rozporządzenie nie pozwoli szkołom korzystać z podstawy, która do tej pory uzasadniała używanie kamer na terenie szkół i placówek oświatowych, czyli z: "prawnie uzasadnionego interesu", bo RODO wyłączy tę możliwość w przypadku podmiotów publicznych.

Tę obawę podziela Adam Bodnar, który w wystąpieniu do resortu spraw wewnętrznych podkreśla, że zainstalowane dziś kamery i całe systemy monitoringu wizyjnego, zasadniczo pozytywnie oceniane także przez Najwyższą Izbę Kontroli, nie będą miały podstaw prawnych.

Według RPO, na taką potrzebę wskazują również członkowie rządu, w tym Minister Edukacji Narodowej - w związku z brakiem podstawy prawnej monitoringu w szkołach. Również Minister Zdrowia wskazał na brak kompetencji do uregulowania samodzielnie monitoringu wizyjnego w szpitalach  - wskazał rzecznik.

Monitoring w szkołach w maju bez podstawy prawnej?>>

Zwrócił się do ministra Joachima Brudzińskiego  o informację na temat aktualnego stanu prac nad ustawą, która uregulowałaby podstawy prawne monitoringu wizyjnego.

 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE