Strona główna » Wiedza » Aktualności » Rządowy podręcznik przygotuje Maria Lorek

Rządowy podręcznik przygotuje Maria Lorek

18.03.14

Maria Lorek z fundacji "Elementarz" będzie odpowiedzialna za przygotowanie darmowego podręcznika dla pierwszoklasistów - ogłosiła na wtorkowej konferencji prasowej minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska. Podręcznik ma być gotowy 1 września 2014 r.

articleImage: Rządowy podręcznik przygotuje Maria Lorek fot. Thinkstock

Lorek przygotowywała materiały edukacyjne dla polskich nauczycieli i uczniów z najmłodszych klas w ramach serwisu internetowego dla Polonii "Włącz Polskę". Materiały jej autorstwa są dostępne na stronie internetowej.
Pracuje dla Fundacji Ekologicznej Wychowanie i Sztuka "Elementarz", która zajmuje się m.in. opracowywaniem programów nauczania i podręczników przeznaczonych dla dzieci i dorosłych.
Przygotowanie darmowego podręcznika dla uczniów, którzy 1 września tego roku rozpoczną naukę w I klasach szkoły podstawowej, zapowiedzieli premier Donald Tusk i minister edukacji na konferencji prasowej 10 stycznia. Na początku lutego Kluzik-Rostkowska poinformowała, że za przygotowanie podręcznika będzie odpowiedzialny Ośrodek Rozwoju Edukacji, instytucja podległa MEN.
Zapowiedziom towarzyszyły zmiany w prawie. 21 lutego Sejm znowelizował ustawę o systemie oświaty, która otworzyła formalną drogę do przygotowania bezpłatnych podręczników dla najmłodszych uczniów. Zapisano w niej, że minister edukacji może zlecić opracowanie i wydanie podręcznika lub jego części. Analogiczne prawo będzie miał minister kultury, o ile podręcznik ma dotyczyć nauki w szkołach artystycznych. Nowelizacja wejdzie w życie w sobotę 22 marca.
Na podstawie nowelizacji minister edukacji będzie mogła zlecić przygotowanie podręczników także dla uczniów w klasach II i III. Nowela, mimo że MEN tego nie zapowiada, umożliwia również zlecanie podręczników dla uczniów w starszych klasach.
Zlecone podręczniki będą dopuszczone do użytku szkolnego z mocy prawa. Poprawność merytoryczna, dydaktyczna i wychowawcza podręczników ma być weryfikowana na etapie ich przygotowania i odbioru. (PAP)

Polecamy: MEN sam zleci prace nad podręcznikiem - zmiana opublikowana

18.03.14
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE