Strona główna » Wiedza » Aktualności » Sąd: ferie nie dla dyrektora

Sąd: ferie nie dla dyrektora

19.05.17

Dyrektor gimnazjum musi tak zorganizować działanie placówki, aby również w okresie ferii czy urlopów, terminy załatwiania spraw były dotrzymane – wyjaśnił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. 

articleImage: Sąd: ferie nie dla dyrektora fot. Thinkstock

Mieszkanka gminy zwróciła się do dyrektora gimnazjum o udostępnienie jej informacji publicznej. Chodziło o udzielenie odpowiedzi na pytania, które odnosiły się do sposobu wydatkowania środków publicznych związanych z funkcjonowaniem szkoły.

W związku z brakiem reakcji na jej prośbę wniosła skargę na bezczynność dyrektora.

W odpowiedzi na skargę dyrektor wyjaśnił, że zwłoka w udostępnieniu informacji publicznej wystąpiła z powodu ferii zimowych i przebywania na urlopie wypoczynkowym sekretarza szkoły i głównej księgowej.

WSA uznał, iż wnioskowane przez skarżącą informacje niewątpliwie stanowiły informację publiczną.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

Sąd podkreślił, iż do obowiązków organu administracji publicznej, którym niewątpliwie w sprawach udostępnienia informacji publicznej jest dyrektor gimnazjum, należy takie zorganizowanie działania placówki, także w okresie ferii czy urlopów, żeby terminy załatwiania spraw były dotrzymane.

Ponadto, za działanie placówki odpowiada dyrektor, zastępowany przez wicedyrektora, zatem urlop sekretarza czy głównej księgowej, pozostaje bez znaczenia w sprawie – uznał sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Łodzi z 20 kwietnia 2017 r., sygn. akt II SAB/Łd 26/17, nieprawomocny  

Anna Dudrewicz 19.05.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE