Może się zdarzyć, że chociaż pracownik nabędzie prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, to go nie otrzyma, ponieważ jego wysokość wyniesie 0 zł. Taka sytuacja będzie miała miejsce wówczas, gdy pracownik nie uzyska żadnego wynagrodzenia za pracę.

Przykład
Pracownik zachorował w 2013 r. i do 7 maja 2014 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim. Od 8 maja 2014 r. ZUS przyznał mu rentę. Umowa o pracę została rozwiązana w związku z uzyskaniem przez zatrudnionego uprawnień rentowych.
Katalog przypadków, w których pomimo nieprzepracowania 6 miesięcy pracownik nabywa prawo do trzynastki zawiera między innymi rozwiązanie stosunku pracy w związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy. Podwładnemu, który nabył uprawnienia rentowe należałoby zatem wypłacić dodatkowe wynagrodzenie roczne w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego okresu. Jednak pracownik nie otrzymał żadnego wynagrodzenia za pracę.

Ekspertka wyjaśnia, jak doliczyć dodatek do podstawy trzynastki>>

Ponieważ odprawa rentowa nie wchodzi do podstawy trzynastki, podobnie jak wynagrodzenie i zasiłek chorobowy tak więc kwota trzynastki wynosi 0 zł.
Podobny efekt może przynieść korzystanie przez pracownika z urlopu związanego z rodzicielstwem, bowiem przebywanie na urlopie macierzyńskim, dodatkowym urlopie macierzyńskim i urlopie rodzicielskim nie pozbawia podwładnego prawa do trzynastki, mimo nieprzepracowania wymaganych 6 miesięcy. Jednak zasiłek macierzyński wypłacony w czasie tych urlopów nie wchodzi do podstawy wymiaru trzynastki, zatem bywają sytuacje kiedy proporcjonalna trzynastka rodzica wynosi „0".

Nagrody nie wlicza się do podstawy trzynastki>>