Strona główna » Wiedza » Aktualności » Samorządowcy negatywnie o nowych pomysłach na finansowanie oświaty

Samorządowcy negatywnie o nowych pomysłach na finansowanie oświaty

10.05.17

Przygotowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej propozycje zmian statusu zawodowego pracowników oświaty oraz finansowania zadań oświatowych spotkały się z negatywną opinią samorządowców. Pomysłów resortu nie akceptuje m.in. Związek Miast Polskich, w którego opinii ograniczają się one tylko do zmian zasad podziału części oświatowej subwencji ogólnej, bez jej znacznego zwiększenia.

articleImage: Samorządowcy negatywnie o nowych pomysłach na finansowanie oświaty fot. Thinkstock

Przedstawione przez minister Annę Zalewską modyfikacje w finansowaniu zadań oświatowych mają zostać wprowadzane już od przyszłego roku. W opinii ZMP, strategiczne założenia, zakres proponowanych zmian oraz termin ich wprowadzania są jednak nieodpowiednie i niekompletne. W związku z powyższym ZMP nie akceptuje propozycji resortu, oraz wskazuje, że ogranicza się ona tylko do modyfikacji zasad podziału części oświatowej subwencji ogólnej, bez jej zdecydowanego podwyższenia.

Związek negatywnie odniósł się również do pomysłu wdrożenia zmian w finansowaniu oświaty już od 2018 r., a więc w okresie, kiedy nakładają się na siebie zmiany systemowe wprowadzone w ostatnich latach.

Pozytywnie natomiast zaopiniowano większość propozycji MEN w sprawie statusu zawodowego pracowników oświaty, dotyczących w szczególności czasu pracy i urlopów nauczycieli. Uwzględniają one bowiem postulaty środowisk samorządowych.

(www.zmp.poznan.pl)

Norbert Bonin 10.05.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE