Strona główna » Wiedza » Aktualności » Senacka komisja edukacji: asystenci nauczyciela tylko w klasach I-III

Senacka komisja edukacji: asystenci nauczyciela tylko w klasach I-III

09.04.14

Asystenci nauczyciela będą mogli pracować tylko w klasach I-III szkół podstawowych i w świetlicach - takiej treści poprawkę do nowelizacji ustawy o systemie oświaty poparli we wtorek niemal jednogłośnie senatorowie z Komisji Nauki, Edukacji i Sportu.

articleImage: Senacka komisja edukacji: asystenci nauczyciela tylko w klasach I-III fot. Thinkstock

Berdzik podkreśliła, że choć zakres obowiązków konkretnego asystenta będzie szczegółowo określany przez dyrektora szkoły, nie ma zagrożenia zastępowania nauczycieli asystentami, gdyż przepisy zawarte w nowelizacji oraz w ustawie Karta Nauczyciela na to nie pozwolą.
Omawiana we wtorek nowelizacja daje też możliwości odroczenia nauki sześcioletniego dziecka w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Zgodnie z zapisami noweli, rodzice będą mogli na podstawie opinii psychologa cofnąć dziecko do zerówki, nawet, gdy we wrześniu rozpocznie ono już naukę w szkole. Będą mieli na to czas do 31 grudnia. Obecnie decyzję o odroczeniu nauki w pierwszej klasie podejmuje dyrektor szkoły na wniosek rodziców i po przedstawieniu opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej. Teraz Sejm zdecydował, że o odroczeniu będzie przesądzała sama opinia psychologa i wola rodziców.
W nowelizacji znajdują się także zapisy dotyczące m.in. organizacji zajęć świetlicowych w szkołach. Zgodnie z nimi szkoły będą musiały organizować taką opiekę, jeśli będą wnioskować o to rodzice. W świetlicach pod opieką jednego nauczyciela nie będzie mogło być więcej niż 25 uczniów.
Zapisy dotyczące sześciolatków i świetlic szkolnych nie były przedmiotem dyskusji na posiedzeniu komisji edukacji.
Oprócz poprawki dotyczącej ograniczenia zakresu pracy asystentów senator Szewiński zgłosił też trzy poprawki o charakterze technicznym do ustawy o cudzoziemcach. W noweli są bowiem zapisy likwidujące lukę prawną, która pojawiła się w wyniku równoległego nowelizowania w ub.r. ustawy o systemie oświaty w zakresie rekrutacji oraz ustawy o cudzoziemkach. Poprawki poparte we wtorek przez komisję edukacji korygują te zapisy.
W ubiegłym tygodniu nowelizacja była omawiana na posiedzeniu senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Stanisław Iwan (PO) złożył na niej wniosek o przyjęcie noweli bez poprawek, nie uzyskał on jednak poparcia większości członków komisji. (PAP)

Polecamy: Wkrótce kolejne zmiany w prawie oświatowym

Przejdź do strony artykułu: « »
09.04.14
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE