Strona główna » Wiedza » Aktualności » Sondaż TNS: połowa polaków chce religii w szkołach

Sondaż TNS: połowa polaków chce religii w szkołach

06.09.13

51 procent ankietowanych opowiedziało się za pozostawieniem religii w szkołach, a 43 procent wolałoby jej przeniesienia do parafii - wynika z sondażu TNS Polska.

articleImage: Sondaż TNS: połowa polaków chce religii w szkołach fot. Thinkstock

Według Instytutu Spraw Publicznych, który prowadzi obecnie debatę na temat relacji Kościół-państwo, taki wynik oznacza postęp. Dla porównania - w badaniach CBOS z 2007 roku - 72 procent respondentów odpowiedziało pozytywnie na pytanie, czy religia powinna być nauczana w szkołach publicznych.
Cykl debat na temat relacji pomiędzy państwem a kościołem rozpoczęła właśnie dyskusja o religii w szkołach. W przyszłą środę (11 września) eksperci będą dyskutowac o finansowaniu Kościoła, a w kolejnym tygodniu (18 września) o miejscu kościołów w życiu publicznym.
- Obecny kształt relacji między sferą publiczną a religią w Polsce to efekt „ideologicznego kompromisu” między Kościołem a państwem, którego korzenie sięgają jeszcze pierwszych lat transformacji ustrojowej. Od ponad dwudziestu lat Kościół katolicki broni, a nawet poszerza swój wpływ na politykę i życie publiczne. Jak wynika z naszych badań, 70 proc. Polaków uważa, że Kościół ma zbyt duży wpływ na politykę, a tylko 5 proc. chciałoby jeszcze większego wpływu. Jednak nasza klasa polityczna boi się ten temat podejmować, twierdząc że to ich wyborcy życzą sobie tak dużej publicznej roli religii i Kościoła – uważa dr Jacek Kucharczyk, szef Instytutu Spraw Publicznych, i wyjaśnia dlaczego Instytut podjął temat relacji państwo-Kościół. – Czas, żeby odczarować kwestię relacji między państwem a Kościołem i stworzyć grunt pod rzeczową dyskusję prowadzącą do zmiany utrwalonego przez lata status quo.
 

06.09.13
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE