Strona główna » Wiedza » Aktualności » Spóźnienie na maturę może drogo kosztować

Spóźnienie na maturę może drogo kosztować

10.05.18

Maturzysta, który zaśpi na egzamin, poczeka rok na kolejną szansę, by do niego przystąpić. Łagodniej przepisy traktują osoby, które nie ponoszą winy za spóźnienie na maturę.

articleImage: Spóźnienie na maturę może drogo kosztować fot. Thinkstock

Trwa sesja pisemnych matur i - jak co roku - zdarzają się przypadki, że maturzyści z różnych powodów nie docierają na egzamin. Skutki spóźnienia mogą być różne w zależności od powodu - osoby, które opuszczą termin z powodu choroby lub wypadku, napiszą egzamin w czerwcu. Przegapienie terminu z własnej winy to konieczność czekania rok na kolejną szansę przystąpienia do matury.

Jak tłumaczy Jadwiga Korpanty, wicedyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej we Wrocławiu, osoba, która spóźni się na egzamin powinna - za pośrednictwem dyrektora szkoły - złożyć wniosek o przystąpienie egzaminu maturalnego w terminie dodatkowym. Oceny wniosku dokonuje dyrektor OKE.

Do dodatkowego terminu (w tym roku wyznaczono je na dni 4-20 czerwca) mogą przystąpić osoby, które nie dotarły z powodu choroby lub innych powodów losowych.
- To takie przypadki, jak spóźniony pociąg lub kolizje drogowe - tłumaczyła wicedyrektor wrocławskiego OKE - Gdy dojdzie do takiej sytuacji, warto poprosić o stosowne zaświadczenie od obsługi pociągu lub od policji, która została wezwana do wypadku. Nie ma wtedy problemu z uzyskaniem zgody na napisanie matury w czerwcu - podkreśla.

Prace maturzystów zdających w czerwcu zostaną sprawdzone w normalnym czasie, a zatem będą oni mogli bez problemu wziąć udział w rekrutacji na studia lub - gdy nie powiedzie im się za pierwszym razem - przystąpić w sierpniu do poprawki.

Osoba, która z własnej winy opuści egzamin, nie może - tak jak w przypadku sesji na uczelni - przystąpić do matury w sierpniu.
- Termin poprawkowy zarezerwowany jest jedynie dla osób, które nie zdały egzaminu za pierwszym razem. Osoby, których pracę uniważniono, bo ściągały, lub te, które na mature w ogóle nie przyszły, nie mogą zdawać w sierpniu - podkreśla Jadwiga Korpanty.

Boisz się zmian w prawie? Niepotrzebnie! Poznaj serwis LEX Prawo Oświatowe i zarządzaj szkołą bez problemów>>

 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE