Ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw - dalej u.z.u.s.o. zawiera aktualnie zapisy dotyczące m.in. oceniania i klasyfikowania uczniów, które wcześniej określane były w rozporządzeniu. Czy w związku z ww. zmianą oraz w związku z opracowywaniem projektu statutu dla zakładanej z dniem 1 września 2015 r. szkoły (publiczna szkoła ponadgimnazjalna) w statucie (projekcie statutu) nadawanym przez organ założycielski (stosowana uchwała podjęta zostanie przed 1 września 2015 r.) w zakresie zapisów dotyczących oceniania i klasyfikowania należy stosować regulacje rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych, czy już regulacje ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty - dalej u.s.o. po zmianie w zakresie oceniania i klasyfikowania?
 
Odpowiedź
Według minie projekt statutu dla zakładanej z dniem 1 września 2015 r. szkoły w zakresie zapisów dotyczących oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów powinien już zawierać nowe regulacje.
 
Uzasadnienie
Jak trafnie zauważa autor pytania, w rozdziale 3a u.s.o. po wejściu w życie zmian zostało zawarte ocenianie, klasyfikowanie i promowanie uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych. Jednak zgodnie z art. 23 u.z.u.s.o. przepisy tego rozdziału, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, będą stosowane począwszy od roku szkolnego 2015/2016. Natomiast w roku szkolnym 2014/2015 ocenianie, klasyfikowanie i promowanie uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych będzie się odbywało zgodnie z dotychczasowymi przepisami.

Egzaminowanie i ocenianie uczniów - uwaga na przepisy przejściowe>>

W kontekście zadanego pytania proszę zauważyć, że w art. 58 ust. 6 i 7 u.s.o. zostało zawarte, że organ zakładający szkołę publiczną podpisuje akt założycielski oraz nadaje jej pierwszy statut, który przesyła właściwemu kuratorowi oświaty. Jednocześnie w art. 60 ust. 3 u.s.o. zostało określone, że kurator oświaty może uchylić statut szkoły albo niektóre jego postanowienia, jeżeli są sprzeczne z prawem. Zatem przesyłany statut musi być zgodny z obowiązującym prawem. Natomiast z obowiązującego prawa (art. 23 u.z.u.s.o.) jednoznacznie wynika, że począwszy od roku szkolnego 2015/2016 będą obowiązywały nowe przepisy o ocenianiu, klasyfikowaniu i promowaniu uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych. Mając powyższe na uwadze, uważam, że projekt statutu dla zakładanej z dniem 1 września 2015 r. szkoły (w tym przypadku stosowana uchwała zostanie podjęta przed 1 września 2015 r.) w zakresie zapisów dotyczących oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów powinien już zawierać regulacje zawarte w rozdziale 3a u.s.o. W przeciwnym razie szkoła już z chwilą rozpoczęcia działania będzie miała nieaktualny statut. Jednak ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie kurator oświaty. Należy jednak pamiętać, że organowi, który nadał statut, od decyzji kuratora oświaty przysługuje odwołanie do ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

Dyrektor już nie zwolni ze wszystkich lekcji wf>>