Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 23a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) wolna od podatku jest część dochodów osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody z tytułu stypendiów w wysokości stanowiącej równowartość diety z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju.
Na podstawie powyższych regulacji zwolnione z PIT są stypendia otrzymywane przez studentów i kadrę akademicką w ramach programu "Erasmus+".

Fiskus: PIT korepetytora tak jak przedsiębiorcy?>>

Zwolnienie to jest limitowane do wysokości diet określonych w przepisach rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. poz. 167).
Stypendia otrzymywane przez kadrę akademicką obliczane są w oparciu o stawki dzienne. Część stanowiąca nadwyżkę ponad kwotę należną z tytułu podróży służbowej podlega opodatkowaniu PIT. A zatem opodatkowaniu podlegają jedynie stypendia otrzymywane przez kadrę, te otrzymywane przez studentów w całości są zwolnione z podatku.
Projektowane rozporządzenie ma ujednolicić tą sytuację i wprowadzić zaniechanie poboru PIT od całości stypendiów otrzymywanych przez pracowników uczelni w ramach programu "Erasmus +".
Regulacje będą miały zastosowanie do przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2015 r. do 31 grudnia 2016 r.

Miasta nie mogą uzależniać przyjęcia do przedszkola od miejsca rozliczenia PIT>>