Nauczyciel jest zatrudniony na umowę o pracę na czas określony w niepełnym wymiarze czasu pracy. Nauczyciel ten chciałby podjąć studia podyplomowe. Czy nauczycielowi przysługuje dofinansowanie do studiów? Czy okres studiów musi obejmować okres umowy?

Odpowiedź
Nauczycielowi nie przysługuje dofinansowanie studiów podyplomowych, jeśli nie został na nie skierowany przez dyrektora jednostki oświatowej.

Na podstawie § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 29.03.2002 r. w sprawie sposobu podziału środków na wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli pomiędzy budżety poszczególnych wojewodów, form doskonalenia zawodowego dofinansowywanych ze środków wyodrębnionych w budżetach organów prowadzących szkoły, wojewodów, ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania oraz szczegółowych kryteriów i trybu przyznawania tych środków – dalej r.p.ś.w.d.z. na każdy rok szkolny dyrektor szkoły lub placówki określa potrzeby w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli szkoły lub placówki, uwzględniając m.in. wnioski nauczycieli o dofinansowanie form doskonalenia zawodowego, o których mowa w § 2 ust. 2 r.p.ś.w.d.z.: opłaty za kształcenie pobierane przez szkoły wyższe i zakłady kształcenia nauczycieli; opłaty za kursy kwalifikacyjne i doskonalące, seminaria oraz inne formy doskonalenia zawodowego dla nauczycieli (np. studia podyplomowe) skierowanych przez dyrektora szkoły lub placówki; koszty przejazdów oraz zakwaterowania i wyżywienia nauczycieli, którzy na podstawie skierowania udzielonego przez dyrektora szkoły lub placówki uczestniczą w różnych formach doskonalenia zawodowego, a w szczególności uzupełniają lub podnoszą kwalifikacje.

Lepsza edukacja prawna to mniej przestępstw>>

Dyrektorzy szkół i placówek, do dnia 30 listopada danego roku, składają do organu prowadzącego wnioski o dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli w następnym roku budżetowym uwzględniające ww. potrzeby. Na tej podstawie organ prowadzący opracowuje na każdy rok budżetowy plan dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli (§ 6 ust. 2 i 3 r.p.ś.w.d.z.). Ponadto organ prowadzący, w porozumieniu z dyrektorami szkół i placówek, ustala corocznie maksymalną kwotę dofinansowania opłat za kształcenie pobierane przez szkoły wyższe oraz specjalności i formy kształcenia, na które dofinansowanie jest przyznawane (§ 7 r.p.ś.w.d.z.). Dyrektor, który nie skierował nauczyciela na doskonalenie zawodowe, nie jest zobowiązany do dofinansowania doskonalenia zawodowego. Z kolei kierując nauczyciela na studia podyplomowe dyrektor powinien mieć na względzie, czy dany organ prowadzący w ogóle przewidział możliwość dofinansowania studiów podyplomowych w specjalności wybranej przez nauczyciela i czy taka forma doskonalenia zawodowego jest przewidziana w planie dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli. Wydając takie skierowanie dyrektor powinien również rozważyć, czy wykształcenie, które nauczyciel uzyska na studiach podyplomowych jest przydatne dla danej placówki, uwzględniając zatrudnienie tylko na część etatu na czas określony z perspektywy ewentualnej możliwości dalszego zatrudnienia nauczyciela. Dofinansowywanie doskonalenia zawodowego – o ile zostanie przyznane nauczycielowi - jest zasadne tylko w okresie zatrudnienia nauczyciela, który z kolei jest uzależniony od potrzeb wynikających z organizacji nauczania lub zapewnienia zastępstwa za nieobecnego nauczyciela - art. 10 ust. 7 ustawy z 26.01.1982 r. - Karta Nauczyciela.

Lepsza edukacja prawna to mniej przestępstw>>