Przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) – dalej k.p. nie zawierają odrębnych i szczególnych rozwiązań prawnych w zakresie czasu pracy nauczycieli w sytuacji realizacji zadań szkoły w formach innych niż realizowane w warunkach szkolnych (np. w trakcie wycieczek lub innych imprez wyjazdowych). W związku z powyższym w pełni stosuje się podczas wypełniania tych zadań przepisy dotyczące norm czasu pracy nauczycieli. Stosownie do art. 42 ust. 1 i 2 oraz art. 42c ust. 1 KN czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień, rozłożonych na 5 dni pracy.

W stosunku do nauczycieli opiekunów uczestniczących w wycieczkach szkolnych nie ma zastosowania art. 775 § 1 k.p. zgodnie z którym pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Nauczyciel wyjeżdżający na wycieczkę zadania opiekuńczo-wychowawcze wykonuje już od chwili powierzenia uczniów jego opiece. Jego rola nie sprowadza się zatem wyłącznie do wykonania zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy.
Wycieczki szkolne powinny odbywać się tylko w dni pracy szkoły. Zajęcia w szkołach trwają pięć lub sześć dni w tygodniu, a sobota i niedziela to przeważnie dni wolne. System pracy szkół nie przewiduje więc możliwości organizowania wycieczek w dni, kiedy nie odbywają się zajęcia w szkole. W takim razie dyrektor nie ma obowiązku realizowania zajęć w dni ustawowo wolne od pracy. Dotyczy to zarówno nauczycieli, jak i uczniów.

Więcej w serwisie Prawo Oświatowe/ABC>>

Polecamy: "Dyrektor Szkoły" zdradza sposoby na rozliczenie wycieczki szkolnej