Strona główna » Wiedza » Aktualności » [Tekst Sponsorowany] Aktywna Tablica - zbliża się termin składania wniosków przez szkoły do projektu

[Tekst Sponsorowany] Aktywna Tablica - zbliża się termin składania wniosków przez szkoły do projektu

10.08.17

Wspierając się naszym 22 letnim doświadczeniem w zagadnieniach audio-wideo, chcemy się z Państwem podzielić kilkoma uwagami dotyczącymi wyboru i instalacji sprzętu.

articleImage: [Tekst Sponsorowany] Aktywna Tablica - zbliża się termin składania wniosków przez szkoły do projektu fot. Thinkstock

Zasady programu reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 lipca 2017. Prosimy dobrze wczytać się w warunki uczestnictwa w tym przedsięwzięciu, my przybliżymy kilka aspektów praktycznych tego projektu.

Jaki rodzaj sprzętu będzie najodpowiedniejszy dla Państwa szkoły?
Należy pamiętać o zależnościach pomiędzy czytelnością obrazu i odległością od ekranu. Standardowo przyjmuje się, że uczeń siedzący najdalej od ekranu powinien być w odległości równej sześciu wysokościom ekranu. Podążając za tymi wytycznymi dla monitora 55” można przyjąć wysokość 68 cm i szerokość 121 cm. Z tego wynika, że optymalna odległość widzenia zawiera się w przedziale od 1,2 m do 4,08 m. Przyjmując ddługość standardowej klasy na ok. 8 metrów, to uczniowie w drugiej połowie klasy (powyżej 4 m od monitora) będą w obszarze marginalnej odległości widzenia i wyświetlane obrazy nie będą dla nich już tak czytelne. Co stanie się, gdy wybierzemy urządzenie z kolejnego z oferowanych rozmiarów, czyli 65”. Już ta niewielka zmiana powoduje, że zyskujemy kolejny metr, co bez wątpienia pozwoli na objęcie optymalnym obszarem widzenia kolejnego rzędu ławek.
W przypadku klas o dużej liczebności uczniów, tablica ze względu na wielkość jest bezpieczniejszym rozwiązaniem. Uzupełnieniem tablicy jest projektor. Jaki rzutnik wybrać; ultrakrótkoogniskowy, krótkoogniskowy czy z standardowym obiektywem? Należy pamiętać, że im krótsza odległość projekcji tym większy jest komfort pracy z tablicą. Absolutnie nie polecamy stosowania do tablic projektorów z standardową odległością projekcji zawieszonych pod sufitem. Wszyscy pracujący z tablicą będą oślepiani przez światło obiektywu. Najlepiej zastosować projektor ultrakrótkoogniskowy - o współczynniku projekcji 0.1:1 umożliwiający projekcję z 20 cm na 77” tablicę. Rozwiązaniem tańszym lecz trochę gorszym będzie projektor krótkoogniskowy o współczynniku projekcji 0.8:1, tu obraz o przekątnej 77” otrzymamy z odległości 160 cm.Finałowym zagadnieniem jest instalacja wybranego przez Państwa sprzętu. Na szkole spoczywa ciężar wyboru i przygotowania sali do zawieszenia sprzętu. Waga tablicy to około 20-25 kg, monitora 65” około 60 kg. Do uniesienia takiego ciężaru trzeba przygotować ścianę o odpowiedniej nośności, w żadnym wypadku nie da się tych urządzeń powiesić na ścianie gipsowo-kartonowej bez jej wcześniejszego wzmocnienia. Dostawca zobligowany jest do wykonania standardowej instalacji. Oznacza to, że powiesi urządzenie tak aby górna jego krawędź była na wysokości 190 cm. Ta wysokość jest odpowiednia dla wzrostu dorosłego człowieka. W przypadku instalacji dla dzieci w klasach młodszych, zaleca się użycie mocowania o regulowanej wysokości. W takim wypadku należy liczyć się z wydatkiem około 3-4 tysięcy złotych.
Niemniejszą rolę niż urządzenia, odgrywa również oprogramowanie jakie dostaniecie Państwo wraz z sprzętem. Warto zwrócić uwagę żeby pochodziło od doświadczonego i współpracującego z nauczycielami producenta. Aby wspierało różne podejścia do nauczania np. współpracę w grupie. Umożliwiało w prosty sposób tworzenie ćwiczeń aktywizujących uczniów. Niezbędna jest również możliwość oceny postępów w nauce. Dobry producent poza szkoleniem stanowiskowym zaoferuje Państwo również szkolenia metodyczne oraz wsparcie doświadczonych edukatorów.
Dobre oprogramowanie znacząco ułatwi pozytywną ewaluację uczestnictwa w programie oraz uczestnictwo w międzyszkolnej sieci współpracy nauczycieli.

Zapraszamy do  odwiedzenia naszych stron:
http://aktywnatablica.info.pl
http://www.cyfrowa-szkola.info
http://tablice.net.pl
profilu Tablica Smart w mojej klasie:
https://www.facebook.com/TSwMK

 

 

10.08.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE