PESEL obowiązkowo na legitymacji
Zmiany wprowadza rozporządzenie w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 23) - większość jego przepisów obowiązuje od 23 stycznia 2015 r.
Najważniejszą zmianą, którą wprowadza nowela, są nowe wzory druków legitymacji szkolnej. Dzięki uwzględnieniu nr. PESEL ucznia, dokument będzie wystarczającym dowodem potwierdzającym prawo do skorzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej (PESEL pozwoli sprawdzić ucznia w systemie eWUŚ).

PESEL będzie trzeba uzupełnić ręcznie
Aby nie zmuszać placówek do natychmiastowej wymiany dokumentów, rozporządzenie wprowadza przepisy przejściowe, które umożliwiają korzystanie ze starych druków legitymacji jeszcze w roku szkolnym 2015/2016 z tym, że pod pewnymi warunkami.

Wkrótce lekcje języka migowego i legitymacje z nr. PESEL - nowe rozporządzenia podpisane>>

Przepis stanowi,  że na drugiej stronie legitymacji nad tekstem: "Poświadcza uprawnienie do ulg ustawowych przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego i autobusowego", wpisuje się odręcznie numer PESEL ucznia, a w przypadku osoby, która nie posiada numeru PESEL - serię i numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość. Modyfikacji dokona osoba upoważniona przez dyrektora szkoły, a dopisek opatrzy małą pieczęcią urzędową szkoły.
Legitymacje, które wydano wcześniej, zachowają ważność do ukończenia szkoły przez ich posiadaczy. Jednak je również trzeba będzie uzupełnić we wskazany wyżej sposób.
Pewien wyjątek dotyczy legitymacji dla uczniów niepełnosprawnych - niezależnie od ww. zapisów,  szkoła musi nieodpłatnie wydać dokument na nowym druku, jeżeli zażąda tego rodzic ucznia.

Część wzorów  dopiero za rok
Starych świadectw, potwierdzających ukończenie technikum z wyróżnieniem, nie będzie się wydawać od września 2015 r. Od stycznia 2016 r. nie będą już stosowane wzory świadectwa ukończenia technikum uzupełniającego.
Od września 2016 r. obowiązują natomiast nowe druki świadectw ukończenia szkoły podstawowej oraz liceum ogólnokształcącego dla osób kończących te etapy nauki na podstawie egzaminów eksternistycznych.

GIODO: PESEL w legitymacji szkolnej to zły pomysł>>

Dostęp do bazy 20 tys. pytań i odpowiedzi oraz bieżących informacji i komentarzy zapewnia program Prawo Oświatowego. Zamów>>

Zmiany w prawie 2015