Strona główna » Wiedza » Aktualności » Uczniowie LGBTA często ofiarami przemocy w szkole

Uczniowie LGBTA często ofiarami przemocy w szkole

30.11.17

Ponad dwie trzecie uczniów nieheteroseksualnych bało się przyznać do swojej orientacji. Prawie jedna trzecia padła ofiarą przemocy w szkole.

articleImage: Uczniowie LGBTA często ofiarami przemocy w szkole fot. Thinkstock

Kampania Przeciw Homofobii, Stowarzyszenie Lambda Warszawa oraz Fundacja Trans-Fuzja opublikowały raport na temat sytuacji osób LGBT (lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe, aseksualne, queer i interpłciow) w Polsce. Badania przeprowadzono za pomocą kwestionariusza udostępnionego w internecie,

Szkoła pełna przemocy
Uczestników pytano m.in., czy padli ofiarą przemocy ze względu na orientację seksualną. Prawie jedna trzecia uczniów (osób w wieku 13-19 lat) wzkazała, że doszło do tego w szkole. Aż 19 proc. dodało, że sprawcami byli ich szkolni koledzy.

Homofobia powszechna wśród uczniów>>

Twórcy raportu podkreślają, że w przypadku młodzieży taka sytuacja może pogłębiać depresję. Na podstawie odpowiedzi udzielonych przez respondentówmożna    stwierdzić, że w okresie odniesienia poważne objawy depresji występowały u 28,4 proc. badanych.

Brak edukacji antydyskryminacyjnej
Do 2017 r. jednym z wymogów stawianych szkołom i przedszkolom było realizowane działania antydyskryminacyjnych obejmujących całą społeczność przedszkola lub szkoły.
Ten zapis nie znajdzie się w nowym rozporządzeniu.
Obecnie w rozporządzeniu znalazł się zapis, według którego "Obowiązkiem szkoły jest kształcenie i wychowanie młodego pokolenia w poszanowaniu wartości, przygotowanie do odpowiedzialności i uczenie umiejętności współpracy. Istotne jest kształtowanie postaw patriotycznych, obywatelskich, poczucia tożsamości, świadomości narodowej i kulturowej".

30.11.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE