Przy mało precyzyjnym zapisie art. 73 KN, dotyczącego urlopu zdrowotnego, trudno się dziwić, że nauczyciele często zwracają się do Państwowej Inspekcji Pracy z prośbą o wyjaśnienie ich sprawy. Dlatego podczas kontroli w szkole dokumenty związane z realizacją tego uprawnienia są skrupulatnie sprawdzane. Artykuł 73 ust. 1 KN mówi, że prawo do urlopu ma nauczyciel zatrud-niony w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole. W praktyce uznano, że w chwili wnioskowania o urlop nauczyciel musi być zatrudniony w pełnym wymiarze na czas nieokreślony. Natomiast wątpliwości dotyczą tego, czy przez siedem lat poprzedzających wnioskowanie musiał być on zatrudniony w pełnym wymiarze.
Ponieważ zdania, także sądów, były podzielone, sprawą zajął się Sąd Najwyższy. Obecnie inspektorzy podtrzymują tezę zawartą w wyroku z 20.05.2014 r. (I PK 280/13), że nauczyciel spełnia warunki do przyznania mu urlopu zdrowotnego, jeżeli był zatrudniony na czas nieokreślony w pełnym wymiarze zajęć nie tylko w dniu wydania decyzji, ale w ostatnich siedmiu latach przed wnioskowaniem. Wskazują także, że urlop zdrowotny nie może być poprzedzany dłuższymi lub krótszymi zwolnieniami lekarskimi.
Inna kwestia to zakaz zatrudnienia i wykonywania jakiejkolwiek działalności zarobkowej podczas urlopu zdrowotnego. Artykuł 73 ust. 7 KN mówi wyraźnie, że w okresie przebywania na urlopie zdrowotnym nauczyciel nie może nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej. Wielu nauczycieli nadal uważa, powołując się na ten przepis, że chodzi o kontynuowanie zatrudnienia na podstawie już istniejącego stosunku pracy.

Bezprawnie pobrany zasiłek na zagospodarowanie trzeba zwrócić>>

W orzecznictwie uznaje się, że dotyczy to także dotychczasowego zatrudnienia. Mówi o tym wyraźnie uchwała Sądu Najwyższego z 7.07.2005 r. (II PZP 5/05): Podstawą odwołania nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia może być również kontynuowanie zatrudnienia na podstawie stosunku pracy lub wykonywanie innej działalności zarobkowej rozpoczętych przed udzieleniem tego urlopu.
Ale problemem numer jeden dotyczącym urlopu zdrowotnego jest bez wątpienia kwestia wypowiedzenia stosunku pracy z art. 20 ust. 1 pkt 1 KN. Sąd Najwyższy w wyroku z 21.10.2013 r. (II PK 22/13) dopuszcza możliwość rozwiązania stosunku pracy nawet w trakcie takiego urlopu, jeśli okaże się, że jego trwanie jest uzasadnione wyłącznie interesem nauczyciela. Zauważa także, że sam ustawodawca nie zaakcentował nadrzędnego charakteru dobra chronionego, czyli urlopu zdrowotnego, choć nic nie stało na przeszkodzie, by uczynił to tak, jak w przypadku ochrony macierzyństwa. Pisemne stanowisko inspektora PIP w tej sprawie będzie bardzo pomocne dyrektorowi w podjęciu decyzji, jak należy traktować pracownika na urlopie zdrowotnym.

PIP często sprawdza, czy prawidłowo wypłacono zasiłek na zagospodarowanie>>

News imageArtykuł można przeczytać w "Dyrektorze Szkoły" nr 2/2015>>

 

 

 

 

 

Sprawy pracownicze będą także tematem II zjazdu Akademii Zarządzania Dyrektora Szkoły>>