Strona główna » Wiedza » Aktualności » Urlop dla poratowania zdrowia tylko na gardło lub na kolano

Urlop dla poratowania zdrowia tylko na gardło lub na kolano

06.07.18

Tylko choroba zawodowa daje nauczycielowi prawo do urlopu dla poratowania zdrowia. Tak wynika z niektórych instrukcji dla lekarzy medycyny pracy. Według ZNP to złamanie prawa.

articleImage: Urlop dla poratowania zdrowia tylko na gardło lub na kolano iStock

Związek Nauczycielstwa Polskiego chce, by minister zdrowia określił wykaz chorób, których stwierdzenie uzasadnia udzielenie nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia.

Urlop rzadkością

Lekarze orzecznicy dostają instrukcję, by o urlopie orzekać tylko, gdy nauczyciel zapadł na chorobę zawodową.

Jak tłumaczy nam Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZNP, w niektórych województwach lekarze orzekają o potrzebie udzielenia urlopu tylko, gdy stwierdzą u nauczyciela chorobę zawodową - są to choroby gardła, a w przypadku nauczycieli przedszkolnych także problemy z kolanami.

- Oznacza to w praktyce, że z prawa do urlopu może skorzystać bardzo niewielka liczba nauczycieli. Nie ma to oparcia w ustawie, która nie uzależnia prawa do urlopu od wystąpienia choroby zawodowej - tłumaczy wiceprezes ZNP.

Urlop także przy depresji

Według art. 73 ust. 1 pkt 1 Karty Nauczyciela urlop dla poratowania zdrowia orzekany jest w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia: choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub schorzenia, na którego powstanie maiały wpływ czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy.

- To może być też np. depresja, schorzenia ograniczające możliwość ruchu, choroby serca i nowotwory. W takich przypadkach nauczyciel też powinien mieć prawo do urlopu - podkreśla Krzysztof Baszczyński.

Na razie bez zmian w urlopie

Posłowie PO wnieści do Sejmu projekt ustawy, przewidującej doprecyzowanie przepisów o urlopie dla poratowania zdrowia. Chcą dopisania do przepisu, że nauczyciel ma otrzymać niezbędny dokument w ciągu siedmiu dni od złożenia wniosku, co ich zdaniem zapobiegnie przeciąganiu postępowania.

Drugi pomysł to dodanie do ustawy zapisu, który wyłączałby czas poświęcony na załatwienie procedury odwoławczej z okresu urlopu. Procedowanie projektu na razie jednak przełożono.

Marne szanse na wycofanie się ze szkolnych regulaminów>>

 Ochrona danych osobowych w szkole i przedszkolu. Komentarz praktyczny, wzory dokumentów, procedury >>

Skomentowano 1 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

  • Ewa Wyrzykowska IP: 95.40.* 08-07-2018
    Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej kl.1-3 prowadzą w-f, pokazują dzieciom różne zabawy, ćwiczenia, wykonują podskoki, przysiady i mogą mieć problemy z nogami, kolanami więc dlaczego tylko u nauczycieli przedszkola uważa się to za chorobę zawodową? A nauczyciele w-f to co? Ja np. leczę się kilka lat na kolano tzn. nie przysługuje mi urlop zdrowotny, chociażby na rechabilitację?

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE