Strona główna » Prawo i opinie » Nowe prawo » W Senacie o zmianach ws. rządowego podręcznika

W Senacie o zmianach ws. rządowego podręcznika

03.03.14
W Senacie o zmianach ws. rządowego podręcznika

Na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Senat zajmie się nowelizacją ustawy o systemie oświaty, która umożliwia ministrowi edukacji zlecanie opracowania podręcznika. Darmowy podręcznik dla pierwszych klas ma być oddany do użytku już we wrześniu 2014 r.

Nowela, którą niedawno uchwalili posłowie, wprowadzi przepis umożliwiający ministrowi właściwemu do spraw oświaty (a w przypadku szkół artystycznych ministrowi kultury) zlecenie opracowania podręcznika lub jego części. Obecnie ministrowie ci dopuszczają podręczniki do użytku szkolnego na wniosek autorów. Mają także możliwość dofinansowania niektórych tego rodzaju przedsięwzięć. Po zmianach rządowy podręcznik będzie dopuszczony do użytku szkolnego w drodze decyzji administracyjnej.

W ustawie znalazły się też regulacje uchylające przepis zobowiązujący dyrektora szkoły do ogłoszenia do 15 czerwca każdego roku listy książek na następny rok szkolny. Zmiana spotkała się z krytyką opozycji oraz Związku Nauczycielstwa Polskiego. Zwracano uwagę, że zmiana wprowadzi chaos w szkołach.

Monika Sewastianowicz

Data publikacji: 3 marca 2014 r.
03.03.14
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE