Strona główna » Wiedza » Aktualności » Warto uczyć o ochronie danych osobowych

Warto uczyć o ochronie danych osobowych

08.06.18

Nowe przepisy wymuszają na nas zmianę percepcji, jeżeli chodzi o ochronę danych, zwłaszcza informacji o najmłodszych - mówiła prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych Edyta Bielak-Jomaa podczas uroczystości podsumowującej ósmą edycję programu: "Twoje dane - Twoja sprawa".

articleImage: Warto uczyć o ochronie danych osobowych fot. Thinkstock

W tym roku w programie wzięła udział rekordowa liczba uczniów - aż 334 placówki oświatowe, 50.000 uczniów. Przeprowadzono pięć tysięcy lekcji na temat ochrony danych. Jak podkreśliła Edyta Bielak-Jomaa, tematyka ochrony danych osobowych była poruszana nie tylko na godzinach wychowawczych, ale również na innych lekcjach, jak plastyka, muzyka.

Najlepsze szkoły nagrodzone

Podziękowania uczestnikom i nauczycielom, w imieniu minister edukacji, złożyła mazowiecka kurator Aurelia Michałowska.
- Cieszę się, że projekt się rozwija, to potrzebna inicjatywa - podkreślała. - To kluczowa kompetencja, która umożliwia sprawne funkcjonowanie we współczesnym świecie - mówiła kurator oświaty.

Nagrodzono szkoły i uczniów, którzy byli najbardziej zaangażowani w projekt. Nagrodę za najlepszą inicjatywę zdobyło 11 L.O. w Krakowie. Zwyciężczynią konkursu została Natalia Donat ze szkoły podstawowej w Sochaczewie.

Spore wyzwanie dla nauczycieli

- RODO to duże wyzwanie dla nauczycieli - powiedziała prezes UODO Edyta Bielak-Jomaa, tłumacząc, oprócz tego, że nauczyciele stykają się z tą tematyką jako zwykli obywatele, pracownicy szkoły, muszą włożyć dużo wysiłku w przekazanie tej wiedzy swoim uczniom - To od nich uczniowie dowiadują się nie tylko, jakie są zasady ochrony prywatności i ochrony danych osobowych, ale również, jakie są ryzyka, niebezpieczeństwo, konsekwencje z tym związane. Nikt inny lepiej nie przekaże dzieciom takich treści, wplatając je w treści nauczania - mówiła.

Dodała, że - jak pokazuje program "Twoje Dane - Twoja Sprawa", nauczyciele nawet tak trudne treści potrafią przekazać uczniom w atrakcyjny, przystępny sposób.

- Myśle, że środowisko szkolne jest najlepsze, by o takich sprawach rozmawiać. Nauczyciele są autorytetami w prowadzonych przez siebie przedmiotach i jeżeli umiejętnie wplatają w lekcje treści dotyczące ochrony danych, to służy to podniesieniu świadomości społecznej - podkreśliła prezes UODO.

RODO - więcej obowiązków dla nauczycieli>>

RODO. Ogólne rozporządzenie o ochronie danych. Komentarz [PRZEDSPRZEDAŻ] RODO. Ogólne rozporządzenie o ochronie danych. Komentarz>>

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE