Czy pracownik zatrudniony na 1/2 etatu, który wykorzystał 2 dni na żądanie, a przysługuje mu 10 dni urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, może korzystać z wypłaty za wczasy tzw. "Pod gruszą" z Funduszu Świadczeń Socjalnych?
Pracodawca ma zapisane w regulaminie, że musi wykorzystać w ciągłości 10 dni.
Czy to znaczy, że każdy pracownik zatrudniony na 1/2 etatu aby móc korzystać z ZFŚS nie może nigdy skorzystać wcześniej z urlopu na żądanie?
 
Zgodnie z art. 3 ust. 4 i ust. 5 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 z późn. zm.), świadczenie urlopowe (tzw. wczasy pod gruszą) pracodawca wypłaca raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych w wysokości proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. Terminem wymagalności roszczenia o świadczenie urlopowe jest dzień poprzedzający rozpoczęcie korzystania z urlopu wypoczynkowego obejmującego co najmniej 14 dni kalendarzowych. Świadczenia urlopowego nie wypłaca się natomiast pracownikowi, który nie korzysta w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze 14 kolejnych dni kalendarzowych.
Na podstawie art. 1542 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p., jeśli chodzi o wymiar urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi zatrudnionemu na część etatu, jest on ustalony w dniach kalendarzowych, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu w pięciodniowym tygodniu pracy. Z punktu widzenia pracownika dzień urlopu jest zawsze dniem nieświadczenia pracy i odpowiada liczbie godzin nieświadczenia pracy w tym dniu. Dla pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu, świadczącego pracę 5 dni w tygodniu po 4 godziny, odpowiada on zatem 4 godzinom dziennie i 20 godzinom tygodniowo, natomiast dla pracownika świadczącego pracę 3 dni w tygodniu (np. 8 godzin, 8 godzin i 4 godziny) czas pracy i urlop także wynosi 20 godzin tygodniowo. Zatem pracownikowi zatrudnionemu na pół etatu przysługuje prawo do świadczenia urlopowego - bez względu na to, ile dni w tygodniu świadczy pracę – jeśli wykorzystuje urlop wypoczynkowy we wszystkie dni swojej pracy w ciągu dwóch następujących po sobie tygodni, włącznie z dniami wolnymi, sobotami i niedzielami oraz dniami, w które zgodnie z obowiązującym rozkładem czasu pracy nie świadczy pracy.
Z treści pytania nie wynika, jaki jest rozkład czasu pracy pracownika zatrudnionego na pół etatu i w jaki sposób zostały obliczone dni urlopu na żądanie i urlopu pozostałego do wykorzystania.
Kodeksowy dzień urlopu odpowiada 8 godzinom (art. 1542 § 2 k.p.), a zatem 10 dni urlopu to 80 godzin. Jeśli pracownik świadczy pracę 5 dni w tygodniu po 4 godziny i wykorzystał 2 dni urlopu na żądanie (2 x 4 godziny), ma do wykorzystania jeszcze 72 godziny urlopu (80 godzin przysługującego urlopu pomniejszone o 8 godzin urlopu na żądanie), zatem jeśli wykorzysta łącznie 40 godzin urlopu w następujących po sobie pełnych 2 tygodniach, ma prawo do świadczenia urlopowego. Jeśli pracownika obowiązuje inny rozkład czasu pracy i z przysługujących na pół etatu 80 godzin, 16 godzin, (jeśli 2 dni odpowiadają 16 godzinom) wykorzystał w ramach urlopu na żądanie, również ma prawo do świadczenia urlopowego, jeśli wykorzysta łącznie 40 godzin w następujących po sobie pełnych 2 tygodniach.
 
Joanna Lesińska
 
Odpowiedź na pytanie pochodzi z serwisu Prawo Oświatowe/ABC.  
Kwestię "wczasów pod gruszą" szerzej omówiono tutaj>>