Strona główna » Wiedza » Aktualności » Wniosek o pieniądze na patriotyczną wycieczkę do 30 maja

Wniosek o pieniądze na patriotyczną wycieczkę do 30 maja

09.03.18

Szkoły będą mogły starać się o dofinansowanie wycieczek i innych inicjatyw związanych z obchodami stulecia niepodległości Polski. Wnioski w tej sprawie dyrektor szkoły będzie składał do 30 maja 2018 r., a o rozstrzygnięciu dowie się w sierpniu.

articleImage: Wniosek o pieniądze na patriotyczną wycieczkę do 30 maja fot. Thinkstock

Zasady przyznawania dofinansowania określi rozporządzenie, którego projekt MEN przekazało do konsultacji społecznych. Odpowiednie dokumenty szkoła będzie musiała złożyć do 30 maja 2018 r.

Patriotyczna wycieczka za pieniądze z budżetu>>

Edukacja patriotyczna w cenie
MEN przekaże szkołom, placówkom i szkolnym punktom konsultacyjnym 6,9 mln zł w latach 2017-2021 na realizację zadań związanych z edukacją patriotyczną. Środki z projektu pod nazwą "Godność. Wolność. Niepodległość" mogą być przeznaczane na: materiały edukacyjne, wycieczki, wystawy, konkursy, gry, przygotowanie aplikacji mobilnej.

MEN razem ze Związkiem Harcerstwa Rzeczypospolitej realizuje program, w ramach którego będą przyznawane tytuły "Szkoła Niepodległej".
- Będziemy też bić rekordy najprzeróżniejsze. Ten najważniejszy zaproponowany został przez Radę Dzieci i Młodzieży RP działającą przy Ministrze Edukacji Narodowej" - powiedziała. Rada zaproponowała ogólnonarodową formę uczczenia stulecia niepodległości pod nazwą "Rekord dla Niepodległej". Chodzi o to, by 9 listopada 2018 r. o godz. 11.11 we wszystkich szkołach w Polsce i poza jej granicami odśpiewany został Mazurek Dąbrowskiego - mówiła minister Anna Zalewska, przedstawiając założenia programu.

Dopłata na patriotyczną inicjatywę
Według rozporządzenia, nad którym szkoły mogą starać się o dofinansowanie wycieczki lub patriotycznej wystawy. O dofinansowanie występuje dyrektor szkoły, który do 30 maja musi złożyć wniosek do organu prowadzącego.

Wniosek będzie zawierał m.in.:  opis i harmonogram realizacji poszczególnych działań wchodzących w skład zadania, zakładane rezultaty realizacji zadania, informację o doświadczeniu i osiągnięciach szkoły w zakresie edukacji historycznej, patriotycznej lub obywatelskiej.

Wycieczka (lub inne wydarzenie dofinansowywane z budżetu) musi się odbyć do 30 listopada 2018 r. - szkoła może otrzymać od 3.000 zł do 10.000 zł. Następnie wniosek zostanie oceniony przez organ prowadzący, a potem przez wojewodę. Ostateczną decyzję podejmie resort edukacji do  10 sierpnia 2018 r.

Niewiele czasu na organizację
Wykaz szkół, które dostaną dofinansowanie, zostanie opublikowany na stronie MEN - pieniądze najpóźniej trafić mają do organów prowadzących do 14 października 2018 r. Zostanie zatem niewiele czasu na realizację projektu - góra dwa miesiące na zorganizowanie wycieczki lub wystawy.

Kryteria, które będą brane pod uwagę przy ocenie wniosku to m.in.: przejrzystość koncepcji oraz doświadczenie i osiągnięcia szkoły w zakresie edukacji historycznej, patriotycznej lub obywatelskiej.  

Nawet najwyższa kwota dofinansowania, czyli 10 tys. zł, nie pozwoli na szczególne zbytki - przy 30 osobach (klasie i opiekunach) wyjdzie to nieco ponad 300 zł na osobę.

Boisz się zmian w prawie? Niepotrzebnie! Poznaj serwis LEX Prawo Oświatowe i zarządzaj szkołą bez problemów>>

Skomentowano 1 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

  • Joanna Siemianowska IP: 37.47.* 14-03-2018
    Witam proszę mi wskazać gdzie znajdę wzór wniosku o dofinansowanie wycieczki patriotycznej

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE