Strona główna » Wiedza » Aktualności » WSA: podejrzanego o łapówkarstwo dyrektora można odwołać

WSA: podejrzanego o łapówkarstwo dyrektora można odwołać

19.01.18

Nagrywanie przez dyrektora szkoły rozmów z nauczycielami bez ich wiedzy oraz podejrzenie popełnienia przestępstwa mogły zaburzyć funkcjonowanie placówki. Ponadto niewłaściwa atmosfera, zaniżanie poziomu dydaktycznego, brak właściwej opieki nad uczniami - to są okoliczności, które uzasadniają odwołanie bez wypowiedzenia.

articleImage: WSA: podejrzanego o łapówkarstwo dyrektora można odwołać fot. Thinkstock

Prezydent Legionowa pod Warszawą 27 lutego 2017 r. odwołał z zajmowanego stanowiska Katarzynę J., dyrektorkę zespołu szkół w tym mieście na podstawie art. 38 ust. 1 pkt. 2 ustawy o systemie oświaty, czyli z dnia na dzień. Zgodnie z tym przepisem organ, który powierzył nauczycielowi stanowisko kierownicze w szkole w przypadkach szczególnie uzasadnionych, może odwołać go ze stanowiska w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia.

Argumenty prezydenta miasta
Powodem odwołania było podejrzenie popełnienia przestępstwa. Chodziło o uzależnienie przyznania nagrody wicedyrektorowi od wręczenia Katarzynie J. korzyści majątkowej. Ponadto do prezydenta miasta dotarła notatka głównej księgowej zespołu szkół o nielegalnej propozycji dyrektorki sfałszowania dokumentacji finansowej. Zawiadomienie wysłał prezydent miasta, ale do czasu rozprawy przed WSA nie zostały postawione żadne zarzuty.
Ponadto powodem zwolnienia było zastraszanie nauczycieli, nagrywanie rozmów z nimi i dezorganizacja pracy szkoły. Odwoływane lekcje, wykruszająca się kadra i brak realizacji programu podczas zastępstw  oraz współpracy z Radą Pedagogiczna. Więcej>>

Prawo oświatowe oraz przepisy wprowadzające. Komentarz  Prawo oświatowe oraz przepisy wprowadzające. Komentarz>>

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE