Strona główna » Wiedza » Wychowanie dziecka – wspólne zadanie rodziców i nauczycieli - Elżbieta Bukowiecka-Górny

Wychowanie dziecka – wspólne zadanie rodziców i nauczycieli - Elżbieta Bukowiecka-Górny

13.09.13

Coraz częściej otrzymujemy informacje o problemach wychowawczych, które są udziałem rodziców dzieci w wieku przedszkolnym, o nauczycielach, którzy nie są autorytetami dla młodego pokolenia. W związku z tym, patrząc z perspektywy mojego 25-letniego stażu pracy pedagoga, zastanawiam się nad rolą przedszkola jako instytucji wspierającej rodzinę w wychowaniu dzieci.

articleImage: Wychowanie dziecka – wspólne zadanie rodziców i nauczycieli - Elżbieta Bukowiecka-Górny Okładka czasopisma wydawanego przez Wolters Kluwer Polska

Artykuł pochodzi z "Przed Szkołą" 2/2012

 (…)

Aby kompetentny pedagog mógł najwłaściwiej oddziaływać, musi poznać wychowanka i warunki jego życia. Nauczyciel w przedszkolu jest przewodnikiem w procesie poznawania świata, uczy pokonywania trudności i rozwiązywania problemów, uczy samodzielności i odpowiedzialności. Stosując pozytywną motywację, kształtuje osobowość dziecka. Jest jego przyjacielem, który aktywnie wspiera i wskazuje pozytywne wychowawczo wzorce. Kompetentny nauczyciel odsłania zagrożenia płynące ze świata zewnętrznego, mobilizując wychowanków do czujności i  dokonywania rozważnych, dojrzałych wyborów.

 Jednak nawet najlepsi i najbardziej kompetentni nauczyciele nie odniosą sukcesów i nie zdołają skutecznie przezwyciężyć pojawiających się trudności wychowawczych, jeśli w tym procesie nie będą współpracować z rodzicami.

(…)

Dyrektor Szkoły 13.09.13
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Przed szkołą
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE