Organ prowadzący przyznał uczennicy szkoły ponadgimnazjalnej nauczanie indywidualne od 26 listopada 2012 r. do 31 stycznia 2013 r. Ze względu na pobyt uczennicy w szpitalu, nauczanie ruszy dopiero od 2 stycznia 2013 r.

Czy godziny ponadwymiarowe przyznane nauczycielom powinny być płacone dopiero od 2 stycznia 2013 r., czy od momentu przyznania nauczania przez organ prowadzący?
 
Zgodnie z art. 39 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) - dalej KN, wynagrodzenie wypłacane jest nauczycielowi miesięcznie z góry w pierwszym dniu miesiąca, a tylko składniki wynagrodzenia, których wysokość może być ustalona jedynie na podstawie już wykonanych prac, wypłaca się miesięcznie lub jednorazowo z dołu w ostatnim dniu miesiąca (np. wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw).
Określone w art. 35 ust. 3 KN wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe należy się tylko za godziny faktycznie zrealizowane. Podkreślił to Sąd Najwyższy m.in. w uchwale z dnia 29 marca 1989 r. (uchwała SN z dnia 29 marca 1989 r. III PZP 53/88, OSNC 1989, nr 7-8, poz. 109), w której stwierdził, że zamieszczenie w planie organizacyjnym szkoły godzin ponadwymiarowych przypadających w dniach ustawowo wolnych od pracy oraz w dniach wolnych od pracy i w okresach przerw pracy szkoły ustalonych w przepisach o organizacji roku szkolnego, w których nie odbywają się zajęcia dydaktyczne lub wychowawcze, nie uprawnia do wynagrodzenia za nieodbyte godziny ponadwymiarowe. Z uwagi na aktualną treść przepisów, które nie przewidują już możliwości wypłaty wynagrodzenia, gdy zajęcia realizowane w ramach godzin ponadwymiarowych nie odbyły się z powodu choroby ucznia, straciła aktualność, (uchwała SN z dnia 6 sierpnia 1987 r. III PZP 29/87, OSNC 1989, nr 1, poz. 9), w której Sąd Najwyższy uznał, że nauczyciel szkoły muzycznej prowadzący indywidualne lekcje w ramach godzin ponadwymiarowych przydzielonych mu w planie organizacyjnym szkoły zachowuje prawo do wynagrodzenia za nieodbyte godziny ponadwymiarowe z powodu choroby ucznia także wtedy, gdy zostanie poinformowany o przyczynie uniemożliwiającej odbycie lekcji. Orzeczenie to zostało wydane w innym stanie prawnym.
Reasumując, nauczycielom, którzy realizują nauczanie indywidualne w ramach godzin ponadwymiarowych, wynagrodzenie należy wypłacić za okres, kiedy godziny te zostaną faktycznie zrealizowane (od 2 stycznia 2013 r., chyba że uczeń nadal będzie chorował).
 
Odpowiedź na pytanie pochodzi z serwisu Prawo Oświatowe/ABC>>