Strona główna » Wiedza » Aktualności » Za szkolenie w dzień wolny nauczycielowi trzeba zapłacić

Za szkolenie w dzień wolny nauczycielowi trzeba zapłacić

11.07.17

Nauczycielowi, który wziął udział a w szkoleniu odbywającym się w dniu wolnym, przysługuje wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych - przypomina Joanna Lesińska w serwisie LEX Prawo Oświatowe.

articleImage: Za szkolenie w dzień wolny nauczycielowi trzeba zapłacić fot. Thinkstock

Czy nauczyciel szkoły publicznej prowadzonej przez gminę ma prawo do dodatkowego wynagrodzenia za udział w szkoleniu, które odbyło się w dniu wolnym od pracy, tj. w sobotę i niedzielę na które skierował go dyrektor szkoły?
Nauczycielowi nie udzielono innego dnia wolnego w tygodniu, ani nie naliczono dodatkowego wynagrodzenia.
Jeżeli takiemu nauczycielowi nie udziela się innego dnia wolnego w tygodniu, to jakie wynagrodzenie mu przysługuje?
Nauczyciel w tym czasie nie sprawował żadnych czynności opiekuńczo wychowawczych ani dydaktycznych.


Odpowiedź
Nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych.

Na podstawie art. 42 ust. 2 pkt 3 w zw. z art. 42c ust. 1 ustawy z 26.01.1982 r. – Karta Nauczyciela - dalej KN nauczyciela obowiązuje 40- godzinny i pięciodniowy tydzień pracy, w ramach którego ma obowiązek realizować czynności związane z doskonaleniem zawodowym bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia. W ramach tak określonego czasu pracy (i otrzymywanego wynagrodzenia) nie mieści się doskonalenie zawodowe realizowane na polecenie dyrektora w dniu wolnym od pracy. Jeśli chodzi o przepisy płacowe KN, ponieważ w tym dniu nauczyciel nie realizował zadań dydaktyczno–opiekuńczo - wychowawczych, nie przysługuje jemu czas wolny ani dodatkowe wynagrodzenie na podstawie art. 42c ust. 3 i 4 KN. Nie oznacza to natomiast, że nauczyciel nie ma żadnych uprawnień w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych na polecenie dyrektora w dniu wolnym. Na podstawie odesłania z art. 91c ust. 1 KN zastosowanie mają przepisy o pracy w godzinach nadliczbowych. Jeśli nauczycielowi nie udzielono czasu wolnego, jest uprawniony za czas szkolenia do wynagrodzenia z dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych, który wynosi 50% wynagrodzenia za pracę w sobotę oraz 100% wynagrodzenia za pracę w niedzielę - art. 1511 ustawy z 26.06.1974 r. – Kodeks pracy – dalej k.p.
 

 

Joanna Lesińska 11.07.17
Skomentowano 4 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

  • Nauczyciele później dostaną pensje?

    Obrazek do artykułu: Nauczyciele później dostaną pensje?

    Jedną ze zmian, którą planuje MEN, jest zmiana przepisów dotyczących wynagradzania nauczycieli. Mają oni otrzymywać pensję "z dołu" - przypomina Stanisław Szelewa w "Dyrektorze Szkoły". Więcej

  • Ponad pół tysiąca skazanych ukończyło kursy zawodowe

    Obrazek do artykułu: Ponad pół tysiąca skazanych ukończyło kursy zawodowe

    Od jesieni ubiegłego roku ponad pół tysiąca skazanych, odbywających karę więzienia w woj. śląskim, ukończyło kursy zawodowe - wynika z informacji śląskiej Służby Więziennej. Do końca 2020 r. szkolenia obejmą dalsze prawie 5 tys. osób. Więcej

  • Zalewska zapowiada kroki prawne przeciwko Szumilas

    Obrazek do artykułu: Zalewska zapowiada kroki prawne przeciwko Szumilas

    Szefowa MEN Anna Zalewska zapowiedziała podjęcie kroków prawnych przeciwko b. minister oświaty, posłance PO Krystynie Szumilas, która zapytała ją, "dlaczego nie ma odwagi powiedzieć, że nie brała udziału w przekrętach PCK na Dolnym Śląsku". Więcej

  • Gminy skutecznie odwołują się od opinii kuratorów

    Obrazek do artykułu: Gminy skutecznie odwołują się od opinii kuratorów

    Kuratorzy oświaty zbyt mocno ingerowali w kompetencje gmin ws. ustalania sieci szkół. Przychylne wyroki sądów zapadły m.in. w sprawie sieci szkół w Łodzi, Oporowie i Książu Wielkim - informuje "Rzeczpospolita". Więcej

  • Machałek: reforma już stała się faktem

    Obrazek do artykułu: Machałek: reforma już stała się faktem

    Pierwszy etap reformy stał się faktem, to już się stało w momencie przegłosowania ustawy - powiedziała podczas czwartkowej debaty sejmowej nad obywatelskim wnioskiem o zorganizowanie referendum ws. reformy oświaty wiceminister MEN Marzena Machałek. Więcej

  • Janina Nowak IP: 31.0.* 12-07-2017
    A ta sama zasada obowiązuje przy organizowaniu zebrań w soboty czy też drzwi otwartych i promocji szkoły?

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
  • Natalia IP: 109.95.* 12-07-2017
    ha ha ja jak ide na szkolenie w weekend to jeszcze często muszę sama za niego zapłacić. Sporadycznie jedno w roku zostanie mi sfinansowane, ale żeby mi płacili za udział w nim? od kiedy? Chodzę na szkolenia bo chcę się doskonalić, czasem wysyła nas dyrekcja. wiadomo zalezy im na wyszkolonej kadrze ze świeżą energią i nowymi pomysłami i, które często rodzą się po szkoleniach metodycznych-warsztatowych. Czy powinno być to opłacane jako nadgodziny...hm fajnie by było, ale szczerze wystarczyłoby mi żebym miała szkolenia sfinansowane ewentualnie jakiś zwrot za przejazd i też na niego chętnie pójdę.

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
  • Zofia Kowalczyk IP: 178.42.* 12-07-2017
    A jak się to ma np. do sytuacji, gdy dyrektor wymaga udziału nauczyciela w promocji szkoły odbywającej się w trakcie imprez miejskich w sobotę lub w niedzielę?

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
  • Bożena IP: 91.146.* 19-04-2017
    Sytuacje, kiedy dyrektor kieruje nauczyciela na szkolenie są wyjątkowe. To najczęściej szkolenia obowiązkowe - np. z zakresu bhp. Warto zaznaczyć, że doskonalenie zawodowe nauczyciela należy do jego obowiązków. To nauczyciel decyduje, jak i kiedy będzie się doskonalił (oprócz udziału w formach doskonalenia w ramach tzw. wspomagania prowadzonego (organizowanego) przez dyrektora placówki, a te zazwyczaj odbywają się w godzinach popołudniowych w ramach 40 godzinnego wymiaru pracy nauczyciela).

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
    • Szalwia IP: 91.222.* 12-07-2017
      Pani Bożeno w jaki sposób nauczyciel decyduje, jak i kiedy emoticon? Przychodzi dyrektor, kładzie mi kartkę, że jest szkolenie wtedy i wtedy i często okazuje się, że jest to sobotaemoticon

      Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE