Strona główna » Wiedza » Aktualności » Zajęcia ze specjalistą potrwają krócej

Zajęcia ze specjalistą potrwają krócej

07.09.17

Resort edukacji ujednolicił czas trwania zajęć specjalistycznych - co do zasady trwać będą 45 min. Zmiany znalazły się w nowym rozporządzeniu o pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

articleImage: Zajęcia ze specjalistą potrwają krócej fot. Thinkstock

Po zmianach zajęcia: rozwijające uzdolnienia oraz zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze trwają po 45 minut, a nie pełną godzinę zegarową jak dotychczas.
Jak wyjaśniał MEN w uzasadnieniu, zmianę wprowadzono na życzenie dyrektorów szkół i nauczycieli prowadzących wspomniane zajęcia, którzy zabiegali o skrócenie czasu trwania lekcji.

Te "liczne prośby" dyrektorów i specjalistów nie do końca znalazły potwierdzenie podczas konsultacji społecznych rozporządzenia. Zmianę skrytykowało m.in.: Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty, które podkreślało, że skrócenie zajęć negatywnie odbije się na uczniach.

Podczas pracy nad nowymi regulacjami dodano zatem przepis dający specjalistom pewną swobodę w tej materii. Dookreślono mianowicie, że zajęcia specjalistyczne moga trwać dłużej lub krócej niż 45 min., jeżeli jest to uzasadnione potrzebami ucznia. Ograniczeniem jest tygodniowy czas tych zajęć - w sumie liczba minut musi zgadzać się z tym wymiarem.

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 sierpnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. poz. 1643) weszło w życie 1 września 2017 r.

Uczeń ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi będzie miał zajęcia z grup>>

Skomentowano 1 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

  • Iwona Kaczmarek IP: 151.249.* 15-09-2017
    Przepraszam, ale zajęcia dyd-wyr zawsze trwały 45 minut! nic odkrywczego w tej zmianie nie widzę... zajęcia rozwijające uzdolnienia, czyli potocznie kółka - tez tak samo!

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE