Strona główna » Wiedza » Aktualności » Zalewska: nauczyciele muszą się doskonalić

Zalewska: nauczyciele muszą się doskonalić

12.02.18

Obowiązkowe doskonalenie zawodowe nauczycieli rusza od 1 września tego roku. Jest konieczne, ponieważ świat bardzo szybko się zmienia – przypomniała w poniedziałek w Chełmie (Lubelskie) szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Zalewska.

articleImage: Zalewska: nauczyciele muszą się doskonalić Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Obowiązek doskonalenia zawodowego nauczycieli został wpisany do ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, którą też wprowadzono zmiany w Karcie Nauczyciela. Coroczne sprawozdania z realizacji tego obowiązku będą składali dyrektorzy szkół. Mają w tym współpracować z rodzicami.

"Budujemy cały system doskonalenia nauczycieli. My go nie mamy, nie mamy m.in. doradztwa metodycznego (...). Jest taki obowiązek doskonalenia, on rusza od 1 września 2018 r." – powiedziała Zalewska podczas briefingu prasowego.

Zalewska spotkała się w Chełmie z samorządowcami i pracownikami oświaty z regionu. Mówiła na nim o zmianach wprowadzanych w szkolnictwie. Potrzebę obowiązkowego dokształcania nauczycieli uzasadniała szybkimi przemianami zachodzącymi w świecie.

"To nie ma nic wspólnego z matematyką czy językiem polskim, ale z tym, jak uczyć matematyki i jak uczyć języka polskiego. Czasami słychać, że edukacja potrzebuje stabilizacji. Stabilizacji nie będzie nigdy, dlatego, że w takim tempie zmienia się świat, to, co jest stabilne w edukacji, to ciągła zmiana (...). Co roku mamy inne dzieci, tak wygląda rzeczywistość" – powiedział Zalewska podczas spotkania z samorządowcami i pracownikami oświaty.

Podkreśliła, że obowiązek dokształcania będzie wprowadzony, bo za mało nauczycieli sama to robi. "Z badań wynika jednoznacznie, że ponad 60 proc. nauczycieli dyplomowanych po prostu się nie uczy" - powiedziała. (PAP)

12.02.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE