Chodzi o projekt wprowadzający przepisy dotyczące nauczycieli zatrudnionych w gimnazjach, zasadniczych szkołach zawodowych, placówkach wychowania przedszkolnego, wychowawców w schroniskach młodzieżowych i młodzieżowych ośrodkach wychowawczych. O pracę starać się będą mogły osoby legitymujące się co najmniej dyplomem magistra - dotyczyć to będzie także nauczycieli języków obcych oraz specjalistów, takich jak: logopedzi, doradcy zawodowi czy też wychowawcy w świetlicach szkolnych. Ukończonych studiów drugiego stopnia nie będą musieli mieć jedynie nauczyciele teoretycznych studiów zawodowych.
Rozporządzenie zawierać będzie jednak przepis przejściowy, pozwalający na zatrudnianie - na dotychczasowych zasadach - osób, które ukończyły studia pierwszego stopnia rozpoczęte nie później niż w roku akademickim 2011/2012 i spełniają pozostałe wymogi.

Praca dla nauczyciela po kolegium językowym tylko do września 2016 r.>>

W opinii do projektu ZNP zauważył, że niejasne jest, czy zapis ten obejmie wszystkich nauczycieli, których dotyczą zmiany.
"Należy wprowadzić przepis, na podstawie którego kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska wychowawcy w szkolnych schroniskach młodzieżowych, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii będą miały również osoby, które ukończyły studia pierwszego stopnia lub zakład kształcenia nauczycieli rozpoczęte nie później niż w roku akademickim 2011/2012, oraz spełniają pozostałe wymagania kwalifikacyjne w oparciu o dotychczasowe przepisy" - podkreślają związkowcy.

Gimnazja i zawodówki nie zatrudnią po licencjacie>>