Strona główna » Wiedza » Aktualności » ZNP zebrał pół miliona podpisów pod wnioskiem o referendum

ZNP zebrał pół miliona podpisów pod wnioskiem o referendum

20.03.17

Pod wnioskiem o referendum ws. reformy edukacji zebrano 0,5 mln podpisów - poinformował w poniedziałek prezes ZNP Sławomir Broniarz. Zaznaczył, że to dane szacunkowe, dokładnie wszystkie zebrane podpisy zostaną policzone pod koniec marca.

articleImage: ZNP zebrał pół miliona podpisów pod wnioskiem o referendum fot. Thinkstock

"Związek Nauczycielstwa Polskiego dziękuje wszystkim osobom, organizacjom i stowarzyszeniom, które włączyły się aktywnie w zbiórkę podpisów pod obywatelskim wnioskiem o referendum" - powiedział Broniarz na wspólnym briefingu z przedstawicielami Partii Zieloni, która jest w komitecie organizacyjnym referendum.
Jak mówił, członkowie komitetu chcą, by akcja w swojej pierwszej fazie zakończyła się z końcem marca. "Wówczas policzymy dokładnie, ile mamy głosów. I wspólnie z koalicją +Nie dla chaosu w szkole+ podejmiemy decyzje, co robimy dalej" - poinformował.
Prezes ZNP, pytany, ile szacunkowo zostało już zebranych podpisów, odpowiedział: "Podawaliśmy w ubiegłym tygodniu, że mamy ponad 400 tys. podpisów. Zarówno w piątek, jak i dziś w godzinach porannych, przyszło do nas kilkaset kart z podpisami (...). Jestem przekonany, że 0,5 mln już mamy, ale chcemy zebrać zdecydowanie więcej".
Głos zabrali także przedstawiciele Partii Zielonych Agnieszka Grzybek i Marek Kossakowski.
"Akcja referendalna cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Ludzie bardzo chętnie podpisują się, ponieważ wszyscy mają świadomość, że edukacja w Polsce potrzebuje reformy i zmian, ale nie mogą być one wprowadzane w sposób tak chaotyczny i prowadzić do dewastacji edukacji, nie mogą być podporządkowane doraźnym interesom polityków, a nie potrzebom dzieci i rodziców" - powiedziała Grzybek.
Jej zdaniem, reforma potrzebuje głębokich konsultacji społecznych. "Jest bardzo duży sprzeciw rodziców, zlekceważono też głos środowiska nauczycielskiego" - zaznaczyła.
"Kiedy PO rządziło, PiS domagał się referendów w ważnych sprawach; tak było m.in. przy reformie emerytalnej. Teraz (PiS) jest nieczułe, nieciekawe, nie interesuje go głos społeczeństwa. Nie ma więc żadnej +dobrej zmiany+, jest zła kontynuacja" - ocenił Marek Kossakowski.
"W deformie edukacji, bo tak nazywamy reformę, tak naprawdę nie chodzi o to, czy będą gimnazja, czy też ich nie będzie. Wpisuje się ona w całą politykę Prawa i Sprawiedliwości. Politykę budowy nowego społeczeństwa, nowego człowieka - wiernego, zaściankowego, otumanionego, podatnego na demagogie i populizm. Dlatego sprzeciwiamy się deformie" - powiedział Kossakowski.

Zalewska: zamiast referendum lepiej kupić sprzęt dla szkół>>

Reformę skrytykował również Patryk Wydurski ze stowarzyszenia młodzieżowego "Ostra Zieleń". Jak mówił, w wyniku reformy "uczniowie, nauczycielki i nauczyciele staną się królikami doświadczalnymi na życzenie polityków". W imieniu swojej organizacji zaapelował o szacunek i podmiotowe traktowanie młodzieży oraz o "reformę, której ta naprawdę potrzebuje". Mówił o konieczności wprowadzenia w szkołach edukacji seksualnej, antydyskryminacyjnej i filozoficznej, która nauczy krytycznego myślenia i refleksji nad rzeczywistością.
Pomysłodawcą referendum jest ZNP, a w skład komitetu wspierającego inicjatywę wchodzą przedstawiciele partii politycznych, stowarzyszeń, organizacji i ruchów społecznych, m.in. "Rodzice przeciwko reformie edukacji", koalicja "Nie dla chaosu w szkole", Krajowe Porozumienie Rodziców i Rad Rodziców, Społeczne Towarzystwo Oświatowe, Krajowe Forum Oświaty Niepublicznej, OPZZ, PO, Nowoczesna, Razem i Inicjatywa Polska.
Reforma edukacji, w ramach której zostanie zmieniona m.in. struktura szkół, rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. W miejsce obecnie istniejących typów szkół zostaną wprowadzone stopniowo: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe. Gimnazja mają zostać zlikwidowane.
O tym, czy referendum edukacyjne się odbędzie, zdecyduje Sejm w głosowaniu nad wnioskiem w tej sprawie. Aby złożyć taki wniosek, przedstawiciele inicjatywy obywatelskiej muszą złożyć w Sejmie minimum 0,5 mln podpisów popierających zorganizowanie referendum. Pytanie, jakie komitet referendalny chce zadać Polakom, brzmi: "Czy jest pan/pani przeciwko reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku".
Danuta Starzyńska-Rosiecka (PAP)

20.03.17
Skomentowano 2 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • J.Ś. IP: 192.42.* 20-03-2017
  W mojej miejscowości członkowie PO zbierali podpisy od dziadków, których częstowali cukierkami. Zapytany dziadek o to czy wie co podpisał stwierdził: "jestem za". Ale za czym Pan jest? odpowiedź: "za tym co oni". A za czym oni są? odpowiedź: "oni wiedzą za czym są". I tak to wygląda zbieranie podpisów za referendum. Kiedy likwidowano 8 klasowe podstawówki wbrew stanowisku wielu środowisk, a tysiące nauczycieli straciło zatrudnienie pan broniarz nie krzyczał, nie protestował i siedział cicho na swoim związkowym stołku, z którego nikt chyba do końca jego życia nie bedzie w stanie usunąć. Lewactwo tak, jak donaldino "aby żyło się lepiej" - partyjnym koleżkom z lewej strony politycznego stołu !!!

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
  • J. G. IP: 156.17.* 21-03-2017
   A kogo obchodzi co było wieki temu liczy się to co teraz robią

   Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE