Dyrektor Szkoły
Strona główna » Wiedza » Aktualności » Ambasada USA podarowała szkole w Redzikowie kilkaset książek

Ambasada USA podarowała szkole w Redzikowie kilkaset książek

16.06.17

Około 500 książek w j. angielskim - literatury dla dzieci i młodzieży, wydawnictw popularno-naukowych oraz podręczników angielskiej gramatyki – podarowała ambasada USA Zespołowi Szkół w Redzikowie. W tej pomorskiej miejscowości powstaje amerykańska baza.

articleImage: Ambasada USA podarowała szkole w Redzikowie kilkaset książek fot. Thinkstock

Kartony z książkami trafiły do szkoły już we wtorek po południu. W środę natomiast w placówce odbyła się uroczystość związana z przekazaniem książek. Obok radcy ds. prasy i kultury Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie, Christophera Midury, w oficjalnym przekazaniu daru wzięli też udział przedstawiciele lokalnych władz oraz amerykańskich żołnierzy z pobliskiej bazy wojskowej w Redzikowie.

"Liczymy, że dzięki naszej akcji powstanie w szkole kącik języka angielskiego i sale specjalnie dedykowane tym książkom. W zbiorze znajdują się pozycje dla dzieci i nastolatków, książki naukowe poświęcone geografii, biologii, a także literatura piękna. Chcielibyśmy, abyśmy dzięki nim uczniowie mówili i czytali w języku angielskim. Być może któreś z dzieci w przyszłości będzie miało szansę studiować w Stanach Zjednoczonych" – mówił w czasie uroczystości Midura.

Dodał, że "przekazanie książek to symbol więzi między naszymi narodami, nie tylko o charakterze militarnym, ale też kulturalnym".

Jak powiedział PAP wicedyrektor szkoły Zenon Bereżański, placówka nie zna jeszcze dokładnie zawartości przesyłki, którą otrzymała. "Wręcz nie wypadało nam, przed wręczeniem, zaglądać do kartonów" – zaznaczył.

Książki trafią do szkolnej biblioteki. "Będą wykorzystywane jako pomoce dydaktyczne zarówno w oddziałach przedszkolnych, jak i w szkole podstawowej oraz gimnazjum. Będą służyły poszerzaniu umiejętności językowych" – zaznaczył wicedyrektor.

Jak poinformowali przedstawiciele ambasady USA, do szkoły w Redzikowie trafiły książki pochodzące z amerykańskich baz wojskowych w Niemczech, które to bazy zostały zamknięte lub przeniesione "w wyniku strategicznego wycofania wojsk z Europy Zachodniej i rozmieszczania sił na wschodnim skrzydle". W sumie zbiór ten liczył 20 tys. książek w języku angielskim. Części tego zbioru były sukcesywnie przekazywane do różnych polskich szkół i bibliotek w ramach programu "Bridge of Books" Departamentu Obrony.

Ambasada poinformowała, że części księgozbioru trafiły m.in. do publicznych bibliotek i szkół w całej Polsce, w tym do Wrocławia, Gorzowa Wielkopolskiego, Katowic, Opola, Stegny czy Trąbek Wielkich. Szkoła w Redzikowie jest ostatnią z placówek, która otrzymała książkowy zestaw.

Do szkoły podstawowej, gimnazjum i przedszkola, które składają się na Zespół Szkół w Redzikowie, uczęszcza w sumie około 350 dzieci i nastolatków. Już od jesieni ub.r., kiedy to w tej – liczącej około 1,5 tysiąca mieszkańców miejscowości, pojawili się pierwsi amerykańscy żołnierze, placówka oświatowa nawiązała z nimi współpracę.

Od lutego br. Amerykanie biorą m.in. udział w szkolnych zajęciach z języka angielskiego i wychowania fizycznego. "Jeśli chodzi o zajęcia językowe, to udział amerykańskich żołnierzy polega głównie na konwersacjach, które odbywają się w języku angielskim i polskim" – zaznaczył Bereżański.

Umiejscowiona w Redzikowie baza pocisków przechwytujących amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej ma chronić wojska USA i sojuszników z NATO przed pociskami balistycznymi wystrzelonymi z Bliskiego Wschodu. Znajdą się w niej wyrzutnia rakiet przechwytujących oraz radar śledzenia celów i kierowania ogniem.

Poza obiektami stricte militarnymi, w ramach inwestycji w Redzikowie powstają też obiekty dla dowództwa i administracji bazy oraz mającego liczyć docelowo ok. 300 osób personelu. Pierwsza nieco większa - około 20-osobowa, grupa amerykańskich żołnierzy pojawiła się w Redzikowie w listopadzie ub.r., a jej obsada zwiększała się sukcesywnie w kolejnych miesiącach.

Koszty budowy bazy Amerykanie oszacowali na kwotę od kilkudziesięciu do 300 mln dolarów. Baza ma osiągnąć gotowość operacyjną do końca 2018 r.

Inwestycja jest kolejnym etapem zainicjowanego w 2009 r. programu europejskiej części tarczy antyrakietowej (European Phased Adaptive Approach). Baza w Redzikowie ma służyć do przechowywania i odpalania rakiet SM-3 Block IIA. Baterię tych samych pocisków w wersji lądowej (Aegis Ashore) zainstalowano w Deveselu w Rumunii. W skład systemu obrony przeciwrakietowej wchodzą także cztery okręty systemu Aegis stacjonujące w Hiszpanii i uzbrojone w pociski SM-3 w wersji morskiej, a także radar wykrywania i śledzenia pocisków balistycznych w Turcji. Poszczególne elementy są włączone w system dowodzenia i kontroli w amerykańskiej bazie w niemieckim Ramstein.

aks/ mzb/ malk/

16.06.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE