Podsumowując rok szkolny, minister edukacji podziękowała uczniom, nauczycielom i dyrektorom za pomoc we wdrażaniu reformy oświaty. Przedstawiła też inicjatywy, które udało jej się wdrożyć.

Podsumowanie roku szkolnego 2017/2018>>

- Ten rok był komunikacyjnym wyzwaniem - mogliśmy na bieżąco rozstrzygać wszystkie problemy - mówiła minister edukacji narodowej - Musieliśmy przygotować nowe podstawy programowe i dopuścić do użytku szkolnego aż 317 podręczników - podkreślała.

Wstrzymywanie wydania świadectw nielegalne

Aby zapobiec ewentualnym problemom, resort edukacji przypomiał, że szkoły nie mogą wstrzymywać wydania uczniom świadectw.

Chodzi tu o takie przypadki, gdy wydanie dokumentu uzależniano od uiszczenia opłaty na radę rodziców, zapłacenia za dokument lub od wypełnienia obiegówki. Jest to nielegalne. Jak podkreśla MEN, szkoła nie ma prawa uzależniać wydania świadectwa od uiszczenia opłaty.

Życzenia od minister edukacji

Minister Edukacji Narodowej życzyła uczniom przyjemnego i bezpiecznego wypoczynku.

Podziękowała również dyrektorom, kadrze pedagogicznej i rodzicom za wspomaganie dzieci i młodzieży w podejmowaniu decyzji oraz motywowanie ich do działania.

Rok szkolny 2017/2018 rozpocznie się 3 września i potrwa do 21 czerwca 2019 r.

MEN ogłosiło harmonogram roku szkolnego 2018/2019>>

Będzie to ostatni rok funkcjonowania gimnazjów - w kwietniu gimnazjaliści zdadzą egzamin razem z pierwszymi absolwentami ośmioklasowych podstawówek. Oznacza to, że oba roczniki jednocześnie pójdą do liceów. 

Szeroka oferta zorganizowanego wypoczynku

W bazie wypoczynku kuratorzy oświaty zatwierdzili 7 939 zgłoszeń (w kraju 4 633, półkolonie 2 878, za granicą 428), w którym będzie uczestniczyło łącznie 354 996 dzieci i młodzieży (w kraju – wyjazd 231 497, półkolonie 116 546, za granicą 16 985). Łącznie w 2017 r. z wypoczynku skorzystało 1 484 106 dzieci i młodzieży.

Baza dostępna jest na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowejwww.wypoczynek.men.gov.pl.

Można uzyskać z niej wiele informacji o organizatorze, m.in. jego adres, numer telefonu, e-mail, termin oraz adres lokalizacji wypoczynku. 

Za pośrednictwem bazy informacje o zgłoszonym wypoczynku są przesyłane także do służb sprawujących nadzór nad wypoczynkiem na danym terenie (kurator oświaty, straż pożarna, sanepid).