Dyrektor Szkoły
Strona główna » DyrektorSzkoly24.pl » Budowanie relacji w nowej szkole - Janusz Żmijski

Budowanie relacji w nowej szkole - Janusz Żmijski

16.10.17

Kilkanaście lat temu rozpocząłem pracę jako nowo powołany dyrektor liceum. Z perspektywy czasu mogę dziś wskazać kilka umiejętności i kompetencji, które post factum uważam za fundamentalne dla pomyślnego przejścia przez pierwszy okres dyrektorowania – pionierski i często gęsto burzliwy.

articleImage: Budowanie relacji w nowej szkole - Janusz Żmijski www.oswiata.abc.com.pl

Fragment artykułu z miesięcznika "Dyrektor Szkoły" 2017/9

Zaczynając swoje dyrektorowanie, pewne kompetencje miałem solidnie ugruntowane i mogłem się do nich odwoływać, niektórych zaś dotkliwie mi brakowało. Bardzo przydały mi się np. umiejętności komunikacyjne i te związane z asertywnością, szlifowane w trakcie szkoleń i sprawdzane przez lata w klasach. Okazały się one odpowiednie do sytuacji, w której liczba moich zawodowych kontaktów z ludźmi znacznie wzrosła, a ich treści się zróżnicowały. Po stronie ówczesnych osobistych deficytów umieściłbym na pierwszym miejscu niewielki zasób sposobów radzenia sobie ze stresem. Na własnej skórze przekonałem się, że początkujący dyrektorzy doświadczają ekstremalnie negatywnych skutków przepracowania, napięcia, obaw przed porażkami, oporem czy okazaniem niekompetencji, z którymi trzeba się mierzyć.

Niniejszy tekst nie zawiera jednak listy kompetencji i umiejętności, które powinni posiadać dyrektorzy szkół, otwierający swoją kadencję. Każda sytuacja, w jakiej znajdzie się nowy dyrektor, jest na tyle unikalna, że wymaga jedynego w swoim rodzaju zestawu narzędzi. Postanowiłem zatem przytoczyć kilka opowieści, porad oraz opisów działań powiązanych z rozpoczynaniem kariery zarządczej i typowymi dla tego etapu wyzwaniami. Zostały one zaczerpnięte z doświadczenia mojego oraz zaprzyjaźnionych dyrektorów, zajęć warsztatowych, które prowadziłem na studiach podyplomowych z zarządzania oświatą, oraz polsko- i angielskojęzycznych forów zawodowych.

Dyrektor Szkoły 16.10.17
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Dyrektor Szkoły
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE