Dyrektor Szkoły
Strona główna » Wiedza » Aktualności » CKE: egzamin gimnazjalny bez większych zakłóceń

CKE: egzamin gimnazjalny bez większych zakłóceń

19.04.17

Egzamin gimnazjalny przebiegł w środę bez większych zakłóceń - poinformował dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik. W środę uczniowie pisali pierwszą część egzaminu sprawdzającą ich wiedzę humanistyczną.

articleImage: CKE: egzamin gimnazjalny bez większych zakłóceń fot. Thinkstock

"Wygląda na to, że wszystko przebiegło bez większych zakłóceń" - powiedział PAP Smolik. Poinformował, że do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej trzy z ośmiu okręgowych komisji egzaminacyjnych przesłały już protokoły ze środowego egzaminu.

Rano przed egzaminem dyrektor CKE przekazał, że dotarły do niego sygnały z okręgowych komisji egzaminacyjnych, że w kilku miejscach z powodu braku prądu w wyniku opadów śniegu egzamin może być opóźniony.

W środę na skutek intensywnych opadów śniegu takie problemy były w szkołach na terenach podległych okręgowych komisjom w Jaworznie (obejmuje województwo śląskie) i w Łodzi (obejmuje województwa łódzkie i świętokrzyskie).

Jak poinformował PAP dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie Robert Wanic, w środę rano brakowało prądu w kilkunastu szkołach na północy województwa. Do OKE dzwonili zdenerwowani rodzice i dyrektor jednej ze szkół, obawiająca się, że gimbus nie dowiezie uczniów na czas. 15 minut przed rozpoczęciem egzaminu przekazała jednak informację, że szczęśliwie dotarli na miejsce.

Także w OKE w Łodzi informowano PAP w środę rano o obawach dotyczących przeprowadzenia egzaminu. Zgłaszali je dyrektorzy szkół z powiatu radomszczańskiego ze względu na śnieżyce, które spowodowały trudne warunki na drogach i wichury, które pozrywały linie energetyczne.

Mimo to - jak podały OKE w Jaworznie i Łodzi - egzamin w środę w szkołach na ich terenie rozpoczął się punktualnie po godzinie 9.00.

Uczniowie najpierw dostali blok zadań z historii i wiedzy o społeczeństwie (mieli godzinę na jego rozwiązanie). Następnie była przerwa, po której po godz. 11 gimnazjaliści przystąpili do bloku zadań z języka polskiego (ta część egzaminu trwała półtorej godziny). Dyslektycy mogli mieć przedłużony czas na rozwiązanie obu bloków zadań. Egzamin w środę zakończył się po godzinie 13.

Prace uczniów zostały zakodowane; sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych. Wyniki egzaminu uczniowie poznają w czerwcu.

Egzamin z wiedzy humanistycznej jest jedną z trzech części egzaminu gimnazjalnego. W czwartek uczniowie będą pisać drugą jego część - egzamin z wiedzy matematyczno-przyrodniczej, w piątek trzecią - egzamin ze znajomości języka obcego. Arkusze z zadaniami z kolejnych dni będzie publikować codziennie po południu na swoje stronie internetowej Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne.

Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie może przystąpić do egzaminu w kwietniu, to będzie go pisać w drugim terminie w czerwcu.

Wynik egzaminu będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej. Podczas postępowania rekrutacyjnego brane są pod uwagę wyniki ucznia uzyskane na zakończenie nauki w gimnazjum (odnotowane na świadectwie, potwierdzone zaświadczeniem o wynikach egzaminu gimnazjalnego i innymi zaświadczeniami). (PAP)

dsr/ jaw/ karo/

19.04.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Nauczyciele później dostaną pensje?

  Obrazek do artykułu: Nauczyciele później dostaną pensje?

  Jedną ze zmian, którą planuje MEN, jest zmiana przepisów dotyczących wynagradzania nauczycieli. Mają oni otrzymywać pensję "z dołu" - przypomina Stanisław Szelewa w "Dyrektorze Szkoły". Więcej

 • Ponad pół tysiąca skazanych ukończyło kursy zawodowe

  Obrazek do artykułu: Ponad pół tysiąca skazanych ukończyło kursy zawodowe

  Od jesieni ubiegłego roku ponad pół tysiąca skazanych, odbywających karę więzienia w woj. śląskim, ukończyło kursy zawodowe - wynika z informacji śląskiej Służby Więziennej. Do końca 2020 r. szkolenia obejmą dalsze prawie 5 tys. osób. Więcej

 • Zalewska zapowiada kroki prawne przeciwko Szumilas

  Obrazek do artykułu: Zalewska zapowiada kroki prawne przeciwko Szumilas

  Szefowa MEN Anna Zalewska zapowiedziała podjęcie kroków prawnych przeciwko b. minister oświaty, posłance PO Krystynie Szumilas, która zapytała ją, "dlaczego nie ma odwagi powiedzieć, że nie brała udziału w przekrętach PCK na Dolnym Śląsku". Więcej

 • Gminy skutecznie odwołują się od opinii kuratorów

  Obrazek do artykułu: Gminy skutecznie odwołują się od opinii kuratorów

  Kuratorzy oświaty zbyt mocno ingerowali w kompetencje gmin ws. ustalania sieci szkół. Przychylne wyroki sądów zapadły m.in. w sprawie sieci szkół w Łodzi, Oporowie i Książu Wielkim - informuje "Rzeczpospolita". Więcej

 • Machałek: reforma już stała się faktem

  Obrazek do artykułu: Machałek: reforma już stała się faktem

  Pierwszy etap reformy stał się faktem, to już się stało w momencie przegłosowania ustawy - powiedziała podczas czwartkowej debaty sejmowej nad obywatelskim wnioskiem o zorganizowanie referendum ws. reformy oświaty wiceminister MEN Marzena Machałek. Więcej

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE