Dyrektor Szkoły
Strona główna » Wiedza » Aktualności » Darmowe przedszkola Suwałkach od nowego roku

Darmowe przedszkola Suwałkach od nowego roku

13.11.17

Władze Suwałk (Podlaskie) postanowiły, że od 1 stycznia 2018 r. rodzice wszystkich dzieci zameldowanych w tym mieście będą mogli być zwolnieni z opłat za przedszkola, będą płacili tylko za wyżywienie. Oprócz zameldowania warunkiem skorzystania z tego zwolnienia będzie też odprowadzanie podatku.

articleImage: Darmowe przedszkola Suwałkach od nowego roku fot. Thinkstock

"Wprowadzenie nowej ulgi to wyjście naprzeciw oczekiwaniom rodziców dzieci uczęszczających do suwalskich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. To kolejny element polityki prorodzinnej naszego miasta" – powiedział prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Jak poinformował magistrat, aby skorzystać ze zwolnienia z opłat, rodzice będą musieli spełnić pewne warunki. „To zameldowanie w Suwałkach i odprowadzanie podatku dochodowego na rzecz miasta” - powiedział Kamil Sznel z biura prasowego prezydenta. Dodał, że z ulgi nie będą mogli skorzystać rodzice mieszkający w przyległych do Suwałk gminach, korzystający z miejskich przedszkoli.

Do tej pory ulgę taką mieli rodzice trzylatków i czterolatków pod warunkiem, że nie ukończyli oni 35 roku życia. Rodzice płacili jedynie za wyżywienie. Od nowego roku kryterium wieku nie będzie brane pod uwagę, a zwolnienie z opłaty będzie dotyczyło rodziców wszystkich przedszkolaków.

„Jak wynika z bieżących analiz, skutki finansowe wprowadzenia tych zmian nie będą mocno obciążały budżetu miasta, które pod względem dochodów jest w dobrej kondycji” - powiedział Sznel.

W 2017 roku miasto otrzymało z Ministerstwa Edukacji Narodowej 4,8 mln zł subwencji na utrzymanie przedszkoli. Dochody z tytułu opłat wnoszonych przez rodziców wyniosą w tym roku ok. 750 tys. zł. W związku z ulgą dochody w 2018 roku mają być dużo mniejsze. W Suwałkach jest prawie 1,5 tysiąca przedszkolaków. Magistrat nie informuje na razie, ilu rodziców nie będzie mogło skorzystać z nowej ulgi. (PAP)

autor: Jacek Buraczewski

bur/ mok/

13.11.17
Skomentowano 1 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

  • Użytkownik Anonimowy 13-11-2017
    Nie ma czegoś takiego jak darmowe przedszkola. Są jak najbardziej płatne z podatków. Jak zwykle niewiele korzysta, a każdy płaci. Socjalizm pełną gębą.

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE