Czy gmina obligatoryjnie zobowiązana jest do utworzenia oddziału integracyjnego w przedszkolu?
Jeśli na terenie gminy są dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego z zaleceniem kształcenia dziecka w przedszkolu integracyjnym?


Gmina jest zobowiązana do tworzenia i prowadzenia publicznych przedszkoli, w tym z oddziałami integracyjnymi.

Uzasadnienie:
Kształcenie dzieci niepełnosprawnych, wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy w przedszkolach z oddziałami integracyjnymi, określają przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 lipca 2015 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym. Zapisy rozporządzenia podkreślają, że są one organizowane na każdym etapie edukacyjnym, w integracji z pełnosprawnymi rówieśnikami, w środowisku najbliższym ich miejsca zamieszkania.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół liczba dzieci w oddziale przedszkola integracyjnego oraz w oddziale integracyjnym w przedszkolu ogólnodostępnym powinna wynosić od 15 do 20, w tym od 3 do 5 dzieci niepełnosprawnych. Więcej>>

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Prawo Oświatowe
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów