Dyrektor Szkoły
Strona główna » Wiedza » Aktualności » Instytut Ordo Iuris: podstawa programowa WDŻ marginalizuje małżeństwo

Instytut Ordo Iuris: podstawa programowa WDŻ marginalizuje małżeństwo

11.08.17

Podstawa programowa wychowania do życia w rodzinie marginalizuje rolę małżeństwa - uważa instytut Ordo Iuris. Przygotował petycję, w której apeluje o zmiany.

articleImage: Instytut Ordo Iuris: podstawa programowa WDŻ marginalizuje małżeństwo fot. Thinkstock

Kontrowersyjna podstawa programowa
Na przygotowanej przez MEN podstawie programowej wychowania do życia w rodzinie środowiska lewicowe nie zostawiły suchej nitki. Zwracano uwagę na zbyt duży nacisk, jaki kładzie na naturalne metody antykoncepcji, na odniesienia do wartości religijnych oraz na takie zapisy, jak: "wskazywanie na prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, potrzebę przygotowania do macierzyństwa i ojcostwa oraz towarzyszenia w chorobie i umieraniu", co jest zdecydowanym ukłonem w stronę środowisk pro-life.
Krytykowano także takie zapisy, jak "wzmacniania procesu identyfikacji z własną płcią; doceniania komplementarności płciowej i współdziałania", które z kolei mają zadowolić przeciwników "ideologii gender".

Ateista nie poprowadzi lekcji WDŻ?>>

Ordo Iuris: za mała rola małżeństwa
Okazuje się jednak, że środowiska prawicowe również niezadowolone są z programu proponowanego przez resort edukacji. Według organizacji podstawa programowa, która w swoich celach wpisane ma m.in.: wskazywanie na centralną rolę rodziny opartej na małżeństwie oraz dążenie do "akceptacji norm chroniących życie małżeńskie i rodzinne oraz sprzeciwu wobec nacisków skłaniających do ich łamania" marginalizuje rolę małżeństwa.
"Z satysfakcją dostrzegamy, że w przedłożonym do konsultacji publicznych dokumencie nie ma już treści realizujących postulaty LGBT i genderowych postanowień Konwencji Stambulskiej" - podkreśla instytut. Niemniej - jego zdaniem - to wciąż za mało, ponieważ podstawa programowa WDŻ wciąż kładzie za mały nacisk na rodzinę.
"Dokonano daleko idącej marginalizacji małżeństwa, podczas gdy przywrócenie mu właściwej pozycji w programie nauczania jest nie tylko wymogiem konstytucyjnym, ale również wymogiem obecnych czasów. Właściwe rozumienie i nadanie mu odpowiedniej rangi jest niezwykle istotne w obliczu obecnego kryzysu rodziny, ciągłego wzrostu liczby rozwodów i spadku zawieranych małżeństw" - podkreśla, zbierając podpisy pod petycją w tej sprawie.
"Jako obywatel Polski mam prawo oczekiwać od władz Rzeczpospolitej Polskiej, że będą niewzruszenie stać na straży porządku konstytucyjnego oraz wiernie służyć dobru obywateli i ich rodzin. Rodzin, których fundamentem jest MAŁŻEŃSTWO będące związkiem kobiety i mężczyzny" - głosi pismo, pod którym zebrano już ponad sześć tysięcy podpisów.

Podstawa programowa>>
 

 

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Wewnętrzne
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE