Absolwenci branżowej szkoły II stopnia, którzy ukończyli kształcenie w branżowej szkole I stopnia (a są absolwentami gimnazjum), na egzaminie maturalnym będą zwolnieni z obowiązku przystąpienia do pisemnego egzaminu maturalnego z przedmiotu dodatkowego, jeżeli będą posiadali dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe.

Szkoły branżowe I stopnia są 3-letnie, a II stopnia - 2-letnie. Szkoły branżowe II stopnia ruszą od roku szkolnego 2020/2021. Pierwszy rocznik ich absolwentów będzie mógł przystąpić do matury wiosną 2022 r.

Maturzyści muszą obowiązkowo przystąpić do sześciu egzaminów: pisemnych - z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (obligatoryjne są na poziomie podstawowym) oraz ustnych - z polskiego i języka obcego.

Muszą też obowiązkowo przystąpić do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu dodatkowego; chętni mogą przystąpić do pięciu takich egzaminów. To właśnie z tego egzaminu będą mogli być zwolnieni abiturienci ze szkół branżowych II stopnia, jeśli będą mieli dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe.

W grupie przedmiotów dodatkowych są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne. Egzaminy z przedmiotów dodatkowych zdawane są na poziomie rozszerzonym. Stąd do grupy tej zaliczane są także - na poziomie rozszerzonym - matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.

Aby zdać egzamin, trzeba uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z przedmiotów obowiązkowych (polski, matematyka, język obcy). Wyniki egzaminów z przedmiotów dodatkowych (w tym z jednego obowiązkowego) nie mają wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego (nie ma progu zaliczeniowego), służą tylko przy rekrutacji na studia.(PAP)

 

Dodatkowe odwołanie od matury całkiem popularne>>