To samorząd powinien płacić za zatrudnianie pedagogów
W wersji projektu noweli: ustawy o systemie oświaty i Karty Nauczyciela, przekazanej do uzgodnień międzyresortowych, znalazł się zapis uchylający art. 30 ust. 10b Karty Nauczyciela. Przepis ten stanowi, że zwiększenie środków na poszczególne składniki wynagrodzenia dla nauczycieli ponad poziom średnich wynagrodzeń może odbywać się wyłącznie ze środków własnych jednostki samorządu.

Kongres Edukacja i Rozwój także dla samorządowców>>

Celem zmiany było umożliwienie wypłat dodatkowych środków dla nauczycieli ze środków unijnych, jednak resort finansów uznał, że zmiana idzie za daleko. W opinii do projektu wskazał, że zmiana da jednostkom samorządu terytorialnego podstawę prawną do wystąpienia z roszczeniami o zwiększenie środków na realizację zadań oświatowych. Dlatego też - nowela nie uchyli przepisu - a doprecyzuje, że dodatkowe pieniądze na wynagrodzenia nauczycieli będą mogły pochodzić ze środków UE.

W 2015 r. mniej nauczycieli z prawem do urlopu dla poratowania zdrowia>>

Resort finansów na straży Karty Nauczyciela
To nie jedyna zmiana dotycząca pieniędzy na nauczycielskie wynagrodzenia, której żądał resort finansów.
Jednym z założeń projektu jest zmiana zasad organizowania zajęć finansowanych przez UE. Po nowelizacji z nauczycielem chcącym prowadzić takie lekcje nie będzie trzeba zawierać dodatkowej umowy. Ustawa doprecyzuje, że zajęcia dodatkowe nie będą wliczane do pensum, a stawka będzie równa tej, którą nauczyciel otrzymuje za godziny ponadwymiarowe.

Zajęcia finansowane przez UE będą płatne jak godziny ponadwymiarowe>>

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", to resort finansów nalegał, by wynagrodzenia nauczycieli za tego rodzaju zajęcia nie były wliczane do średniej i nie miały wpływu na obowiązek wypłaty jednorazowego dodatku uzupełniającego, czyli tzw. czternastki.
– Okazuje się, że już nawet minister finansów jest strażnikiem Karty nauczyciela. Nikt nie chce zmieniać tych przepisów – komentuje w "DGP" Marek Olszewski, wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP. Według niego dzielenie tych pieniędzy w odrębnym trybie wciąż będzie przysparzało więcej problemów niż korzyści.

Źródło: serwis Prawo Oświatowe/ABC, "Dziennik Gazeta Prawna", stan z dnia 20 października 2014 r.

Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe nie może być ustalane dowolnie>>