Chociaż resort zdrowia kończy prace nad rozporządzeniem - we wtorek, 16 stycznia, podjęto decyzję o wyłączeniu konieczności rozpatrzenia projektu przez komisję prawniczą. 

Po orzeczenie do lekarza medycyny pracy
Na nowe rozporządzenie wciąż trzeba jednak poczekać, co rodzi pytania o to, na jakich zasadach z urlopu skorzystają nauczyciele, którzy chcą to zrobić teraz.

Od 1 stycznia 2018 r. przepisy dotyczące udzielania urlopu dla poratowania zdrowia są bardziej restrykcyjne.

Nauczyciel, chcąc skorzystać z uprawnienia, składa pisemny wniosek do dyrektora, który skieruje go na badania do lekarza medycyny pracy. Uzyskane w ten sposób orzeczenie przedstawia dyrektorowi szkoły.

Urlop dla poratowania zdrowia od 1 stycznia 2018 r.>>

Bez podstawy prawnej
Problem w tym, że resort zdrowia spóźnia się z wydaniem rozporządzenia, które określi tak istotne kwestie, jak choćby przebieg badania i wzory skierowań.

Tymczasem ustawa o finansowaniu zadań oświatowych uchyliła rozporządzenie, które wcześniej regulowało tę materię.

Chwilowo więc nauczyciele nie mają możliwości skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia, a według Związku Nauczycielstwa Polskiego wydanie przepisów wykonawczych wymaga nowelizacji ustawy.

Upoważnienie niezbyt jasne
Chodzi konkretnie o art. 73 ust. 11 pkt 3 Karty Nauczyciela, na podstawie którego wydawane jest omawiane rozporządzenie. Według ZNP resort zdrowia przekracza zawarte KN upoważnienie.

Podobne wnioski wypływają z analizy rządowych prawników, którzy w opinii do projektu zwrócili uwagę, że wątpliwe jest, czy z Karty Nauczyciela wypływa prawo do określenia liczby egzemplarzy orzeczenia, które wydaje lekarz medycyny pracy.

Kilka tygodni bez rozporzadzenia
Rządowe Centrum Legislacji pozostawiło ministrowi zdrowia rozstrzygnięcie wątpliwości w tej sprawie, ale podobnie jak ZNP zastanawia się, co z terminem wejścia w życie nowych przepisów.

W opinii prawnicy sugerowali, by w treści rozporządzenia znalazła się późniejsza (niż 1 stycznia 2018 r.) data utraty mocy poprzedniego rozporządzenia. 

Takiej zmiany nie wprowadzono, według ostatniej wersji projektu rozporządzenie wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Do tego czasu nauczyciele w praktyce nie mają możliwości wystąpienia o urlop dla poratowania zdrowia.

 

Prawo oświatowe oraz przepisy wprowadzające. Komentarz  Prawo oświatowe oraz przepisy wprowadzające. Komentarz>>