Dyrektor Szkoły
Strona główna » Wiedza » Aktualności » Nauczyciele zmuszani do pracy za darmo?

Nauczyciele zmuszani do pracy za darmo?

05.12.17

Dyrektorzy szkół wbrew przepisom zmuszają nauczycieli do pracy w ramach wolontariatu - twierdzi Związek Nauczycielstwa Polskiego. Powodem jest błędna interpretacja przepisów ustawy - Prawo Oświatowe.

articleImage: Nauczyciele zmuszani do pracy za darmo? fot. Thinkstock

Jak się okazuje, Światowy Dzień Wolontariatu, przypadający na 5 grudnia, to święto wielu nauczycieli. Według ZNP organy prowadzące i dyrektorzy szkół nadużywają uprawnień, zmuszając pedagogów do dodatkowej pracy za darmo. 

Przepis nie do końca jasny
Problematycznym przepisem okazał się art. 109 ustawy - Prawo Oświatowe. Dotyczy on prowadzenia zajęć rewalidacyjnych dla uczniów niepełnosprawnych, zajęć prowadzonych w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz zajęć rozwijających zainteresowania i uzdolnienia uczniów.

Przepis umożliwia zaangażowanie wolontariuszy w prowadzenie takich zajęć, co - jak twierdzą związkowcy - niektórzy uznają za furtkę do przymuszania nauczycieli, by prowadzili te zajęcia za darmo.  

ZNP: to niedopuszczalne
"Wolontariusze mogą wykonywać pracę na rzecz szkoły jedynie w zakresie rozszerzającym i wzbogacającym działalność statutową szkoły. W zakresie zadań statutowych szkoły może to być praca pomocnicza na rzecz nauczyciela realizującego zajęcia wychowawczo-opiekuńcze, ale nigdy praca samodzielna." - podkreślają związkowcy. - "W przypadku wymuszania na nauczycielach podejmowania realizacji swoich obowiązków nauczycielskich w ramach wolontariatu – mamy do czynienia z wykorzystywaniem podległości służbowej w celu zawarcia umowy zmierzającej do obejścia prawa." - dodają.
 

Wzory dokumentów - ustawa o systemie oświaty, prawo oświatowe i przepisy wprowadzające - z serii MERITUM Wzory dokumentów - ustawa o systemie oświaty, prawo oświatowe i przepisy wprowadzające - z serii MERITUM>>

Skomentowano 4 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Anna Kowalska IP: 95.160.* 31-01-2018
  Uważam, że przymus pracy za darmo jest demoralizujący i demotywujący. Jeśli to jest praca, to należy się za nią zapłata- za każdą lekcję powinno być zapłacone, skoro już płaci się nam tylko za lekcje. Jeśli natomiast chcecie sztywne 40 godzin, to poproszę 8 godzin w szkole- cichy kąt do pracy, komputer, dostęp do sieci, drukarkę, papier ksero i inne potrzebne rzeczy biurowe i proszę mi płacić od godziny, jak innym. Mam dość wykorzystywania mojej pracy i wciskania mi kitu o "40-godzinnym tygodniu pracy"- który rozciąga się czasem do 70. Za każdą godzinę ponad te 40- proszę zapłatę dodatkową. Mam dość siedzenia na radach do 20.00, pracy po 12 godzin na dobę i do roboty następnego dnia na 7 lekcji, mam dość wycieczek, gdzie pracuję 24 na dobę, a płaci mi się jak za 4 lekcje dziennie, mam dość przygotowywania uczniów do konkursów w ramach wolontariatu, DOŚĆ!!!!!

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • ofca IP: 83.22.* 11-12-2017
  Bez przesady... nie zapominajmy, że nauczyciel dostaje pensję za czterdzieści godzin tygodniowo, w tym osiemnaście dydaktycznych... jeśli dyrektor przydziela mi obowiązki poza tym, co w planie lekcji, to nigdy nie twierdzę, że pracuję za darmo... i tak jesteśmy jako nauczyciele grupą uprzywilejowaną, bo np. nadgodziny rozliczane są nam wg normy 75, czyli chociażby za zastępstwo dostajemy prawie dwa razy więcej niż za ponadwymiarowe dostają nasi koledzy "nienauczyciele" mający taką samą jak my pensję zasadniczą.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • MKot IP: 83.11.* 06-12-2017
  W kołobrzeskich podstawówkach to norma. Karciane godziny dawno wycofane, ale tutaj nadal przydział, każdy nauczyciel obowiązkowo 2 godziny musi zrealizować.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • EUStachy IP: 109.173.* 06-12-2017
  I co w zwiazku z tym artykułem?, Jakieś wnioski?, Jakieś zmiany?, .. Czy tylko tak denerwujemy nauczycieli przypominajac im że częśc pracy robią za free?

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE