Dyrektor szkoły przed upływem swojej kadencji złożył rezygnację z funkcji na ręce organu prowadzącego (z dniem 31.08.2017 r.), odbył się konkurs, w wyniku którego został wyłoniony nowy dyrektor. Czy w tej sytuacji nowy dyrektor może z dniem 1.09.2017 r. odwołać zastępców, którzy zostali powołani przez poprzedniego dyrektora (na okres jego kadencji, czyli do 31.08.2018 r.)? Jeśli tak, to na jakiej podstawie prawnej? Jeśli nie, to czy może to zrobić za 3-miesięcznym wypowiedzeniem i jakie przyczyny powinien podać?
W drodze konkursu został wyłoniony nowy dyrektor przedszkola. Nauczyciel ten nie jest zatrudniony w przedszkolu, w którym wygrał konkurs, nie jest też zatrudniony w innej placówce prowadzonej przez organ prowadzący przedszkole, w którym nauczyciel będzie dyrektorem od 1.09.2017 r. Czy w takim wypadku urzędujący jeszcze, do 31.08.2017 r., dyrektor powinien zatrudnić nauczyciela, który będzie dyrektorem przedszkola od 1 września?


Odpowiedź
1. Zasady i warunki odwoływania wicedyrektorów publicznych szkół ze stanowiska (a także innych nauczycieli zajmujących stanowisko kierownicze w szkole, w tym dyrektorów) określa art. 38 ustawy z 7.09.1991 r. o systemie oświaty – dalej u.s.o. Zgodnie z art. 38 ust. 1 pkt 1 u.s.o. odwołuje się wicedyrektora ze stanowiska w razie:
a) złożenia przez nauczyciela rezygnacji, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem,
b) ustalenia negatywnej oceny pracy lub negatywnej oceny wykonywania zadań wymienionych w art. 34a ust. 2 u.s.o. w trybie określonym przepisami w sprawie oceny pracy nauczycieli – bez wypowiedzenia,
c) złożenia przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny wniosku, o którym mowa w art. 34 ust. 2a u.s.o.

Ponadto na mocy art. 38 ust. 1 pkt 2 u.s.o., w przypadkach szczególnie uzasadnionych, po zasięgnięciu opinii kuratora oświaty, a w przypadku szkoły i placówki artystycznej oraz placówki, o której mowa w art. 2 pkt 7 u.s.o., dla uczniów szkół artystycznych prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego – ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, może odwołać nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia.
Organem, w którego kompetencjach pozostaje odwoływanie wicedyrektora szkoły ze stanowiska, jest organ, który powierzył nauczycielowi stanowisko wicedyrektora szkoły, tj. dyrektor szkoły (art. 38 ust. 1 w zw. z art. 37 ust. 1 u.s.o.). Przed odwołaniem musi on zasięgnąć opinii organu prowadzącego, rady szkoły lub placówki oraz rady pedagogicznej.
Wobec powyższego należy stwierdzić, że w opisanej w pytaniu sytuacji brak jest przesłanek odwołania wicedyrektorów szkoły ze stanowiska (rezygnacji dotychczasowego dyrektora szkoły ze stanowiska nie sposób uznać za przypadek szczególnie uzasadniony, o którym mowa w art. 38 ust. 1 pkt 2 u.s.o., uprawniający do odwołania przed upływem okresu, na jaki powierzono stanowisko wicedyrektora).

Ad 2.
Zgodnie z art. 5 ust. 7 u.s.o., a od 1 września 2017 r. zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z 14.12.2016 r. – Prawo oświatowe, do zadań organu prowadzącego przedszkole, szkołę lub placówkę należy wykonywanie czynności w sprawach z zakresu prawa pracy w stosunku do dyrektora przedszkola, szkoły lub placówki. Wobec powyższego należy stwierdzić, że w opisanej w pytaniu sytuacji stosunek pracy z osobą wyłonioną w drodze konkursu na stanowisko dyrektora przedszkola powinien nawiązać organ prowadzący to przedszkole.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Prawo Oświatowe
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów